Docela pre dievča s tmavou pleťou

Plagáty. V strednej škole boli s mojimi spálňami stiahnuté. Doslova, zhora nadol. R & B hviezdy väčšinou. Ležala som na posteli, počúvala hudbu a dívala sa na ne celé hodiny. Janet Jackson. TLC. Aaliyah. Všetci pekní. Všetci sú úspešní. Všetky z nich sú ľahké. Okrem mojej rodiny boli to ženy, ktoré som modlil. Kúpil som ich albumy. Mimicked ich tanečné pohyby. A pokúsil som sa zdvojiť svoje skrine. Chcel som byť ako oni. Ale zakaždým, keď som sa pozrel do zrkadla, mi bolo pripomenuté, že nie som. Môj nos bol širší. Moje pery boli plné. A moja koža bola tmavšia. Oveľa tmavšie.

FOTKY: Janet Jackson vyzerá cez roky

Nikdy nezabudnem na to, že som bol formálne predstavený farbizmu (t.j. predsudky alebo diskriminácia osôb s tmavšími tónmi kože, typicky medzi ľuďmi tej istej rasovej alebo etnickej skupiny). Bol som v siedmej triede. Myslel som, že horný klasik, ktorý som mal na sebe, mi platil kompliment. “Si pekná,” povedal. Predtým, ako som mohol opraviť svoje rty, aby som vám povedal, ďakujem, dokončil svoj rozsudok: “za tmavú dievčinu.” Nikdy som sa v mojom živote necítila tak ponížená a degradovaná. Bláznivá vec je, ten chlapík, ktorý urobil komentár, bol tmavší ako ja. Nemohol som to pochopiť. Prečo som nemohla byť pekná? Prečo som musel byť pekný – pre dievča s tmavou kožou? Bol som na ceste. Kapitán tímu roztlieskavačky. A nič z toho nezáležalo. Nedokázal vidieť okolo mojej pleti. V skutočnosti, veľa chlapcov nemohlo. Znova a znova som bol prehliadnutý v prospech mojich ľahších srsť. Klamal by som, keby som povedal, že ma to neovplyvní. Len som sa rozhodol nechať to vymedziť ma.

Kiež by som mohol povedať, že ten deň späť na strednej škole bol naposledy, keď som počul frázu “pekný – pre dievča s tmavou kožou.” Bohužiaľ, nebolo to.

Súvisiaci: Najhorúcejšie pružné nechty farieb práve teraz

Od toho dňa som vedome začal maskovať moju neistotu módou. Môj štýl by si vzal vlastný život. Urobil som vlastné šaty. Mal som dlhé a dramatické nechty. Moje vlasy sa niekedy zmenili: plátky jeden deň a bob ďalší. Môj štýl sa stal veľkou súčasťou mojej identity. Použil som svoju jedinečnosť, aby som posilnil svoju krásu. Stal som sa populárny pre “byť sám sebou.” Ale napriek tomu som si nemohla pomôcť, ale zaujímalo sa, prečo ma moja farba pleti vníma mnohí ako horší ako moji priatelia s ľahšou kožou. Prečo nebola tam jedna celebrita vo svetle svetla tak tmavá ako ja, ktorá bola považovaná za krásnu? Na vonkajšej strane som sa zdala byť istá ako ktokoľvek iný, ale vnútri som musel urobiť nejaké vážne hľadanie duše a premýšľať o tom, čo presne pre mňa znamená krása.

pekný for a Dark-Skinned Girl EMBED
Zdvorilosť Kahlana Barfield Brown

Na vysokej škole na univerzite v Howarde som sa v afroamerickej triede histórie dozvedel, že farbizmus je už dávno predtým, než som cítil bodnutie toho chlapčenského chrbtového komplimentu. Počas 18. a 19. storočia boli otrokmi s tmavšími očkami nútení pracovať v teréne, zatiaľ čo ich protějšky mali “privilégium” pracovať vo vnútri. Už v poslednom období 20. storočia afroamerické bratstvá a spoločenstvá používali tzv. Test “hnedej papierovej tašky”, aby určili, či sa človek môže stať členom svojej organizácie. Ak ste boli tmavší ako taška, boli ste popieraní. Je to srdcervúce, keď si myslím, že keby som sa pokúsil o záľubu neskôr, bol by som odopretý jednoducho preto, lebo moja koža bola príliš tmavá.

Našťastie som bol vychovaný v domácnosti, kde som sa naučila byť hrdý na tón pleti. “Čierna je čierna,” povedala babička. “A tvoja čierna je krásna.” Moji rodičia mali tri dcéry. Moja staršia sestra a ja máme podobné pleť, ale moja mladšia sestra je tieň alebo dva ľahší. Takže vždy, keď sme spoločne vystúpili, bola to len otázka času, kým farbizmus nevychovával svoju škaredú hlavu. “Dievčatko je najrozšírenejšia,” povedali ľudia nepríjemne. Moja malá sestra, ktorá nikdy nechcela byť považovaná za “lepšiu” alebo odlišnú od dvoch starších sestier, ktoré uctievala, sa začala cítiť nepríjemne jej vlastná pokožka.

Vzťahuje sa na: Mattel uvádza Barbie vo vysokých, drobných a zakrivených veľkostiach

Ako mladá dievčina je ťažké internalizovať tieto správy. Ale keď nie je bábika Barbie, ktorá vyzerá ako vy, je ťažké nájsť krásu vo vlastnej úvahe. Čo robíte, keď dokonca aj niektorí členovia vašej skupiny peerovia cítia, že aby ste sa dostali do korporátnej Ameriky, musíte vlasy narovnať, namiesto toho, aby ste ich nosili prirodzene? Musel som sa rozhodnúť. Nakoniec to, čo sa cíti správne pre mňa, sa prijímam za to, kto som a upevňujem svoju povesť založenú na mojom charaktere a na výsledkoch svojich úspechov.

Dozvedel som sa s našou súčasnou krycou dievčaťou, Lupitou Nyong’o, mnohokrát a máme dlhé rozhovory o tom, že sme dospeli k tmavej pleti. Hoci bola verejne uznaná ako krásna od chvíle, keď vypukla svoju rolu v Oscara 12 rokov slave, ona, podobne ako mnohí z nás tmavovlasých žien, sa tiež cítila neistá, pokiaľ ide o pleť, keď vyrastala. “Až keď som videl časopis Aleka Weka, ktorý som si myslel, že som pekná,” povedal Nyong’o raz. “Nikdy som nevidel nikoho, kto by vyzeral ako nás, pochválený ako krásny zahraničnými médiami, keď som sa dostal na scénu.” Teraz Nyong’o má rovnaký vplyv na dievčatá dnes. V okamihu, keď bola menovaná ako prvá čierna tvár Lancôme, táto správa sa stala vírusovou na sociálnych médiách. “Cítim, že som na výsadnom mieste – dôležitom mieste, s ohľadom na to, ako médiá vedome a podvedome ovplyvňujú to, ako cítime o sebe,” povedala mi. “Som mimoriadne poctou byť vzorom pre dievčatá s mojou farbou pleti – aby som im pomohla cítiť sa krásnejšie a potvrdené.”

Pracoval som ako redaktor na V štýle po mnoho rokov, a ja som bol presunutý do slz, keď Viola Davis bola rezervovaná na náš obal minulý rok. Hoci V štýle je venovaná propagácii rozmanitosti obrázkov (päť z 12 našich obalov v roku 2015 boli farebné ženy), Davis ma zaujal domov. Vidím sa v jej kráse.

SÚVISIACE: Tu je Viola Davis pripravená na Zlatý glóbus 2016

V septembri som si prečítal článok v New York Times o tom, že Davis bol odovzdaný do vedúcej úlohy Ako sa dostať von s vraždou: “Herečka sa vôbec nevyzerá ako typická hviezda sieťovej drámy,” zdôraznil spisovateľ. “Nedodržiavajúc úzke štandardy krásy niektorých afroamerických žien,” [Rhonda] si vybrala jedného staršieho, tmavšieho a menej klasicky krásneho interpreta ako Kerry Washington alebo Halle Berry. ” Pre mňa to bol kľúčový príklad farbizmu.

Čo robí človeka “klasicky krásnou”? Na strednej škole som nemohla odpovedať na túto otázku. Ale dnes ráno, keď som sa pozrel do zrkadla, hľadel som na odpoveď. Krásna je bezohľadne čokoládová koža. Úplné pery mojej babičky. Vysoké lícne kosti mojej matky. Svetlo-hnedé oči môjho otca.

FOTOGRAFIE: 10 najlepší červený koberec Kerry Washington vyzerá niekedy

Navyše krása presahuje fyzické vlastnosti. Keď viete, kto ste vo vnútri, vyžaruje sa vonku. To je to, čo ťa robí krásnou. Nielen krásna pre dievča s tmavou pleťou – ale krásna ako človek. A nepotrebujem plagát na moju stenu, aby som to dokázal.

Sledujte Kahlana Barfield Brown na Instagram a Twitter.

 

#BlackGirlMagic: Kráľovské prehliadky spoločnosti Barfield Brown pre tmavú pleť

1. Opaľovací krém: La Mer Široký Spektrum SPF 50 UV Ochranná tekutina

pekný for a Dark-Skinned Girl - EMBED 2
Time Inc. Digitálne štúdiá

Úplné spektrum, nepríjemné a hlavne úplne čisté bez toho, aby zanechala pokožku vyzerať ako krieda ($ 90; lamer.com).

2. Nadácia: Jay Manuel Beauty Beauty Dokončiť Skin Perfector Foundation v Deep 3

pekný for a Dark-Skinned Girl - EMBED 4
Time Inc. Digitálne štúdiá

Bohatý pigmentový vzorec, ktorý sa taví do kože pre sametovú, bezchybnú povrchovú úpravu ($ 38, jaymanuelbeauty.com).

3. Zvýrazňovač: Becca Skin Shimmering Perfector Stlačený v Topaze

pekný for a Dark-Skinned Girl - EMBED 3
Time Inc. Digitálne štúdiá

Perfektná kombinácia zlatých a bronzových tónov na vytvorenie nádherného lesku bez prehnanej tváre ($ 38, sephora.com).

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 + 5 =

map