Váš jazyk sa snaží o vás hovoriť o vašom zdraví

Kefovanie a flossing a gargling sa môže javiť ako taká práca, ale všetci vieme, aké dôležité sú všetky vyššie uvedené pre vaše ústne zdravie. Viete však, že váš jazyk vám povie aj veci o vašom všeobecnom zdraví? Je to pravda! Hovorili sme s niekoľkými zubnými lekári, aby sme dostali číslo 4-1-1 o tom, čo váš súčasný jazyk môže hovoriť o zvyšku vášho tela.

Biele záplaty

Existujú dva typy bielych škvŕn, ktoré sa môžu objaviť na jazyku: tie, ktoré sa otriasajú a tie, ktoré sa netreba. Prvý z nich je pravdepodobne drozd alebo kandidóza, hovorí zubár z NYC Sivan Finkel. “Trush je plesňou, ktorá je príležitostná a je zvyčajne pozorovaná u starších pacientov alebo pacientov s poškodeným imunitným systémom,” vysvetľuje. “Označuje problém s imunitným systémom.”

Biele škvrny, ktoré sa netrefujú, môžu byť alarmujúcejšie. Dr Finkel hovorí, že sa to nazýva leukoplakia a môže byť predchodcom rakoviny. Najčastejšie sa to prejavuje u ťažkých fajčiarov.

K SÚVISIACI: Simone Bilesova Eyelinerova hra? Rovnako ako silná ako jej hra na gymnastiku

Hladký, lesklý povrch

Zdravý a šťastný jazyk má byť mierne hrboľatý a ružový, hovorí doktorka Lana Rozenbergová, kozmetická zubná lekárka z celej NYC. “Ak je váš jazyk hladký, mohlo by to byť príznakom B12 alebo nedostatku železa.” Váš jazyk by však mohol mať aj lesklý lesk a ak je tomu tak, bude o niečo viac červenej farby.

Zmena farieb

Keď sa zmení farba vášho jazyka, vaše telo sa pravdepodobne pokúsi niečo povedať.

“Ak váš jazyk vyzerá ako tmavohnedý alebo hnedý a jazykové papilky dlho rastú a vyzerajú chlpaté, to znamená, že ústna hygiena musí byť lepšia,” hovorí Dr. Rozenberg. “Tiež ľudia, ktorí majú cukrovku alebo dostávajú chemoterapiu, môžu vyvinúť chlpatý jazyk.”

Navyše tmavá, jahodovo červená farba s výraznými hrbolemi môže naznačovať, že máte vysokú horúčku, vysvetľuje. Môže to byť dokonca aj známka šarlach, ktorá sa musí liečiť antibiotikami. Ak je to len špička, ktorá je červená, môže to znamenať nejaký psychologický stres.

Dr. Malecki dodáva, že veľmi čierny jazyk by mohol byť spojený s užívaním tabaku alebo antibiotik, alebo dokonca spôsobený veľmi zlou ústnou hygienou.

SÚVISIACE: Ako vlastne používať pastu na textúru v dlhých vlasoch – to môže byť hotové

Opuchnutý jazyk

Ak sa váš jazyk cíti abnormálne opuchnutý, máte pravdepodobne alergickú reakciu na niečo, hovorí doktor Maged Malecki, majiteľ a stomatologický riaditeľ spoločnosti Boston Dental. Táto reakcia môže byť spôsobená čokoľvek z jedla alebo nápoja, ktoré ste konzumovali na chybu (podobne) na niečo systematickejšie.

Ak je váš jazyk trvalo opuchnutý, označený zubami v tvare výrezy na bokoch, to by mohlo byť znamením základných podmienok, rovnako. Tie sa pohybujú od “problému štítnej žľazy až po stres, ktorý spôsobuje, že tlačíte jazyk až na zuby,” hovorí Dr. Malecki.

Hrudky a hrbole

“Hrudka alebo bolesť, ktorá nezmizne za dva týždne – aj keď to nie je bolestivé – by mohlo byť prekurzorom rakoviny a malo by byť biopsené,” hovorí Dr. Finkel, ktorý dodáva, že orálna rakovina je veľmi liečiteľná,.

Konkrétne, opuchnuté biele uzly smerom k zadnej časti jazyka môžu byť znakom, že máte HPV, vysvetľuje. “HPV je teraz hlavnou príčinou rakoviny orofaryngeálnej artritidy.” Ak sa objavia takéto uzliny, mali by byť opäť biopsené. “

Kožné rany

Mnohí z nás majú záchvaty rany a nikdy nie je zábavné ani pekné. Ukázalo sa, že tieto bolestivé červené hrbole môžu byť znakom niečoho, čo je mimo boľavé miesto. “Vredy na jazyku môžu byť príznakom nadmerného stresu,” hovorí Dr. Rozenberg. “Môžete sa tiež dostať cez chlad alebo chrípku a imunitný systém pracuje nadčas.”

Je samozrejmé, že ak prežívate niečo funky s vaším jazykom, je potrebné navštíviť svojho lekára alebo zubára.

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

97 − 87 =

map