Pozrite sa do výstavy “Rei Kawakubo / Comme des Garçons: Výtvarné umenie”

Pre mnohých ľudí v móde, hľadajúc priamo do očí Rei Kawakuba, dizajnéra najvyššej avantgardnej značky Comme des Garçons, je trochu ako zízať do slnka. To spôsobuje trochu nuttiness. \

Kawakubo je držaná s takou veľkou úctou – v skutočnosti je považovaná za boha – že pri zriedkavých príležitostiach, keď sa verejne objavuje, nasleduje jemne kruhovým rojom žiadateľov, všetci sa modlia za nejakú kúsok múdrosti a napriek tomu sa neodvážia prístup k nej príliš úzko. Pred rokom v Paríži som sa ocitla nepravdepodobne sediaca priamo naproti Kawakubu na večernej móde v časopise, v ktorej nehovorila nikomu slovo až do konca noci, keď náhle uznala moju prítomnosť a vyhlásila: “Vyzeráš malá školáčka. “Potom rýchlo odišla.

Manna z neba! Bolo to, akoby som bol požehnaný.

comme des garcons the met - embed 2
S láskavým dovolením metropolitného múzea umenia

 

Ale zaujímalo by ma, čo niekto mimo tejto zvedavú bublinu luxusného hucksteringu, ktorý je odvetvím remeselnej módy, vytvorí novú výstavu, ktorá sa tento týždeň otvorí na kostýmovom inštitúte metropolitného múzea umenia. “Rei Kawakubo / Comme des Garçons: Umenie medzistavcov” je len druhá výstava, ktorú vôbec udelil živý dizajnér, prvý, kto bol pred Yves Saint Laurentom pred viac ako 30 rokmi, keď bol YSL na vrchole jeho mocnosti. (Odolnosť voči takýmto prehliadkam môže byť odôvodnená, pretože u mŕtvych dizajnérov je menej pravdepodobné, že sa budú sťažovať na to, ako sú zobrazené.)

comme des garcons the met - embed 6
S láskavým dovolením metropolitného múzea umenia

Rozhodnutie o oslave Kawakuba teraz podľa kurátora Andrewa Boltona bolo, že ste sa spýtali každého dizajnéra, ktorý bol najvýznamnejším z ich vrstevníkov, odpoveďou by bola YSL späť vo svojom dni, rovnako ako Kawakubo v jej dnešnej dobe. A rovnako ako ja aj uctievanie na oltári Reiho, musím sa opýtať, či táto výstava namiesto toho, aby pomohla vysvetliť jej mimoriadne tajomnú značku tvorivosti vonkajšiemu svetu, by mohla robiť viac, aby odhalila úplnú šialenosť módny priemysel a často absurdné pózovanie svojich elitných tvorcov a kritikov.

comme des garcons the met - embed 5
S láskavým dovolením metropolitného múzea umenia

V skutočnosti, ako dokázala Kawakubova práca, tieto ciele sa nemusia nevyhnutne navzájom vylučovať, keďže jej návrhy, ktoré spochybňujú všetky konvencie krásy a tvaru, majú tendenciu si samy vyberať svoje publikum. Pokúšajú sa a provokujú, niekedy zlomyslne. To znamená, že musíte byť in-the-know, aby ste ich ocenili alebo ocenili tých, ktorí majú dôveru, že ich nosia, pretože inak by ste mohli chodiť do obchodu Comme des Garçons alebo na túto výstavu a myslíte si, že prišli na úplne inú planétu.

comme des garcons the met - embed 1
S láskavým dovolením metropolitného múzea umenia

Ultraľahký priestor v galérii svieti ako žiarivo biela ako vnútorná vesmírna loď, ktorá je raritou pre módnu výstavu, pretože väčšina historických odevov vyžaduje stmievavé svetlá na ochranu. Tu, pretože práca tu je pomerne nedávna – s výnimkou niekoľkých kúskov od začiatku osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, väčšina z tohto storočia – návštevníci môžu chcieť nosiť slnečné okuliare v interiéri, aby si mohli vychutnať plný zážitok z módy. V tejto veľkej bielej miestnosti, ktorá je zhruba veľkosti návrhárskeho butiku, si to myslíte, sú sériou tubulárnych komôr, ktoré obsahujú veľa z výtvarných diel Kawakuba: šaty s “hrudkami a hrbolemi” z jej prelomovej kolekcie z roku 1997, vložené polstrovanie v najpodivnejších miestach, šaty z viazaných bielych listov, ktoré vyzerajú ako hromady vreciek na bielizeň, slávnostné šaty postavené vo vnútri klietok a osobné obľúbené, sploštený kabát od roku 2012, ktorý sa snažil vytvoriť módu v dvoch rozmeroch.

comme des garcons the met - embed 8
S láskavým dovolením metropolitného múzea umenia

Vo všetkých svojich rokoch pokrytia tohto sveta som nikdy nebol zákazníkom spoločnosti Comme des Garçons. Len nemám nervy ani príležitosť nosiť také veci, ani rozpočet na to záleží. Ale ja rád počúvam rozprávanie po každom vystúpení, pretože redaktori diskutujú o význame tejto hrudky alebo o plátne, o tom, aké kritické slová kritikov vyzdvihli v zákulisí a vždy nádherne bizarnej inscenácii alebo Kawakubovej show. Sú fascinujúce vidieť. Bol som veľmi rád, keď som počúval Boltona, keď sa pokúsil urobiť nejaký kurátorský zmysel svojej kariéry diskutovaním o východnej filozofii, samotnej koncepcii prázdnoty, vizuálnej nejednoznačnosti a estetike Wabi-sabi (posledná o kráse nedokonalostí).

comme des garcons the met - embed 3
S láskavým dovolením metropolitného múzea umenia

Podtitul jeho prehliadky “Umenie medzi sebou” je odkazom na náklonnosť Kawakubo pracovať v rámci a bez hraníc všetkého druhu, rovnako ako jej nevyspytateľné komentáre o svojej vlastnej tvorbe. V jednom slávnom príklade Kawakubo, keď bol vyzvaný, aby definoval význam zbierky, odpovedal tým, že kreslí kruh na kus papiera. “Ahh …” môžete počuť módneho majstra, “génius!”

comme des garcons the met - embed 4
S láskavým dovolením metropolitného múzea umenia

Zaujímavé bolo, že som mal podobnú reakciu na výstavu, ktorá sa zhromažďuje v skupinách, ktoré odzrkadľujú dichotómiu Kawakuba. “Absencia vs. prítomnosť”, napríklad “Design vs. Design”, “Móda vs. Antifashion”. Pokušenie môže byť odpoveďou “Hmm? vs Čo? “, ale mojou námahou je, že mnohí ľudia majú skutočný záujem dozvedieť sa viac o práci Kawakuba, čo je mimochodom popisované Boltonom v sprievodnom katalógu (50 dolárov).

Ale tu, osobne, budete musieť pracovať za to.

VIDEO: Pozrite si 2017 Met Gala Looks

comme des garcons the met - embed 7
S láskavým dovolením metropolitného múzea umenia

Pravdepodobne z estetických dôvodov sa kurátori rozhodli nezahrnúť vôbec veľa textov na stenu, ale skôr kódované čísla na displejoch s tagmi ako “5.1.4” alebo “9.3.7”. Každá z nich sa vzťahuje späť na 40-stranový plán odovzdané na vstupe, vytlačené schémami rôznych rúrok a políc, ktoré vyzerajú ako návod na inštaláciu rámu postele IKEA.

Súvisiace články: Rei Kawakubo x Comme des Garçons Maloobchodná kolekcia sa nachádza v obchode Met

Možno bol ďalší dôvod pre chronologické tajomstvo, pretože kurátori sa zaoberali živým subjektom, ktorý je notoricky odporný k tomu, aby sa pozrel do minulosti. Met nemusel chcieť uraziť Kawakubo s detailmi, ako sú dátumy alebo tkaniny, ale výsledok pre návštevníkov môže byť, že všetka práca vyzerá moderne sama o sebe a spája sa do jednej veľkej zbierky, akoby bola výstava len ďalší luxusný butik. Rôzne a nádherné, určite, ale toto bude hovoriť s kýmkoľvek, kto nie je už konvertovaný?

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

31 − 23 =

map