Model Lauren Wasser stratil nohu na TSS-tu je to, čo chce vedieť o tampónovej chorobe

Modelka, herečka a aktivista Lauren Wasser zdieľa svoj inšpiratívny príbeh o prekonávaní syndrómu toxických šokov a vzdeláva dievčatá a ženy o nebezpečenstvách tampónov po tom, ako stratili pravú nohu a prsty na ľavej nohe k chorobe. Od život ohrozujúceho zážitku sa Wasser vrátil k modelovaniu, spustil novú kolekciu s ponožkami Stance a hviezdou v rade DIRECTV Loudermilk. Tu rozpráva svoju cestu.

Volám sa Lauren Wasser a životná zmena, ktorú sa chystám zdieľať, odkryje pravdu za to, prečo som stratil pravú nohu a prsty ľavej nohy – a prečo bol tampón príčinou toho všetkého.

Všetko začalo 3. októbra 2012. Bol som 24 rokov, modeloval som a žil v Los Angeles. Ten deň sa všetko zmenilo životne ohrozujúca komplikácia mi takmer vzala život. Bol som na mojej dobe. To ráno som utiekol z tampónov a šiel do obchodu s potravinami, ktorý bol výhodne umiestnený priamo pod mojím komplexom. Prebudil som sa trochu preč, ale pripísal som ho za začiatok chrípkovej sezóny, takže som si toho moc nevšimol. Jeden z mojich najobľúbenejších priateľov mal večer vo večerných večerných hodinách, takže som sa s ňou spojil, aby som vedel, že sa necítim dobre a nemôžem to urobiť na párty.

VIDEO: Model čelí amputácii druhej nohy v dôsledku syndrómu toxického šoku

Po zmene tampónu znova popoludní som sa začal cítiť horšie, ale zozbieral som dostatok energie, aby som sa mohol dostať z postele a sprchovať. Predtým, ako som šiel na párty, znova som zmenil tampón. Po príchode do reštaurácie si spomínam, že som počula príchod svojho kamaráta: “Lauren nevyzeráš tak dobre.” V tej chvíli som cítil, ako by ma nejako vozidlo zasiahlo. Zostal som pár minút, než som šiel domov. Akonáhle som prešiel cez predné dvere, odstránil som všetok môj odev (mal som vysokú horúčku, o ktorej som v tom čase nevedel) a šiel priamo do postele. 

Moja matka a ja sme veľmi blízko. Hovoríme každý deň, celý deň. Okamžite poznala, že niečo nie je v poriadku, keď som neodpovedal na žiadne jej správy. Obáva sa, že zavolala políciu a požiadala o kontrolu sociálneho zabezpečenia. Spomínam si, že som prišiel a počul zvuk môjho kokeršpaniela, Madisona, ktorý sa šokoval mimo kontroly. Snažila sa ma dostať, pretože niekto klepal na moje dvere. Hodil som okolo seba svoju mikinu a narazil na dvere (netušil som, čo to bolo v čase). Otvoril som dvere a dovolil som dôstojníkovi dovnútra. Rozhliadol sa okolo mňa a potom povedal: “Si naozaj chorý. Musíte zavolať tvojej mame, pretože sa o teba stará. “Potom policajt odišiel. Nejako som to urobil späť do postele. Zavolala som moju mamičku, ktorá v tom čase bola v inom kraji a zotavuje sa z operácie. Počula môj hlas a spýtali sa, či potrebujem sanitku. Povedal som jej nie a ráno ma skontroluje.

Potom viem len to, čo mi bolo povedané. Polícia súhlasila s opätovným prevezením na mňa a tentoraz ma našla na podlahe. Bol som nereagujúci, mal horúčku 108 a bol zakrytý mojimi výkalmi a zvracaním. Okamžite zavolali záchranárov a vrazili ma do nemocnice. Lekári a sestričky boli zmätené, pretože som bola táto mladá, zdravá, 24-ročná dievčina. Až kým nebol zavolaný lekár na infekčnú chorobu, začalo to mať zmysel. Vedel, že som vstúpil do pohotovosti na tampóne a okamžite ho poslal do laboratória na testovanie. O tri dni neskôr sa výsledky vrátili so známkami TSS-1 (syndróm toxického šoku). Medzitým som bol umiestnený do medicínsky indukovanej kómy, všetky moje orgány boli zatvorené, môj krvný tlak bol nestabilný, trpel som infarktom, moja horúčka bola mimo kontroly a ja som bol na podporu života.

Keď som sa prebudil z kómy týždeň a pol neskôr, nemal som tušenie, kde som, a nie spomínať, čo sa stalo. Vážil som 200 libier, významný nárast, kvôli počtu lisov a tekutín, ktoré mi boli podané na stabilizáciu môjho krvného tlaku. Bohužiaľ tlačiareň môže poškodiť; ich cieľom je zachrániť životne dôležité orgány, ale vaše končatiny nie vždy dostanú potrebnú krvnú zásobu. Spomínam si, že moje nohy majú pocit, že sú neustále v ohni. Moja ľavá noha nebola taká zlá, ako moje právo, ale musel som sa preniesť do UCLA kvôli Hyperbarickému ošetreniu. (To je miesto, kde ste umiestnení do komory pozostávajúcej zo zvýšeného kyslíka, ktorý pomôže prietoku krvi.) Akonáhle som sa dostal do UCLA, bojoval sa o to, aby som zachránil nohy. Nanešťastie, gangréna sa rozvinula v mojej pravici a rýchlo sa pohybovala. Moja päta na ľavej strane bola vážne poškodená, a tak boli všetky päť prstov. Lekári povedali, že existuje 50/50 šanca zachrániť svoju ľavú nohu. Lekári odporúčali amputáciu obidvoch nohy v tom čase, ale rozhodol som sa bojovať a zachrániť svoju ľavú nohu. 

Písmená TSS, ktoré som kedysi čítali v jemnej tlači zakopanej na dne tampónových škatúľ, mi čoskoro definovali. TSS-Toxický šokový syndróm: potenciálne smrteľná komplikácia niektorých typov bakteriálnych infekcií. Vagina je najsobávajšou časťou tela ženy a umiestnite tampón na miesto, ktoré dokáže priniesť chemikálie, toxíny. Hovorí sa, že je to zriedkavé a najdlhšie som sa cítila sama za obeť TSS. Neopustil len fyzické rany, ale duševné. Bojoval som s PTSD a po tom, čo sa to stalo, sa dostal do temnej depresie. Rozplynul som sa do mojej postele a život sa zastavil.

Až do chvíle, keď moja priateľka, fotografka Jennifer Rovero, vzala so mnou stovky fotiek, keď som sa z mojej amputácie zotavil, že sa veci začali meniť. Proces bol pre mňa druhom terapie, ktorú Jennifer vytvorila ako “fototerapia”. Vidím krásu a silu v sebe a svoju cestu cez objektív kamery. Zatiaľ čo sme strieľali, často sme sa pýtali mladých dievčat, ak už niekedy počuli o TSS alebo ak verili, že je to skutočné. Väčšina z nich povedala nie.

lauren Wasser
JENNIFER ROVERO @camraface

Ďalšia chvíľa, ktorá ma zmenila život, nastala, keď mi Jennifer predstavil [since-closed online] platforma, ktorú ste milovali. Toto bola webová stránka, ktorú vytvorila Lisa Elifritzová, matka, ktorá je 20-ročná dcéra Amy, stratila svoj život do TSS len dva roky skôr, ako to takmer vzal môj. Lisa vytvorila túto webovú stránku, aby nielen zdieľala príbeh svojej dcéry, ale pomohla vzdelávať ženy a mladé dievčatá o nebezpečenstvách, ktoré tampóny môžu mať. 

Zatiaľ čo webová stránka spoločnosti Lisa už bohužiaľ už neexistuje, bola to prvá vec tak dlho, že som sa cítil, akoby som mal niečo, na čo by som žil – aby sa ubezpečil, že iné ženy nemusia prejsť tým, čo som urobil, a pomôcť tým, ktorí viete, že nie sú sami. Po preskúmaní viac informácií o TSS som si uvedomil, že som mal šťastie, že som sa dostal nažive, pretože toľko obetí nie je.

You Are Loved ma tiež spájal s ostatnými preživšími po celej krajine a pomohol mi uvedomiť si, že som nebol sám. Dve z prvých dievčat, s ktorými som sa pripojil, mali len 15 rokov, keď dostala TSS. Jeden bol hlásený, keď sa rozbili správy o piatich dievčatách v malom meste, ktoré ho všetci zmluvne dohodli. Len si pamätám plač a ďakujem Bohu, že bola nažive. Vlastne som ju zavolala na FaceTime, pretože som ju mala vidieť. Iný trpel TSS nedávno vo veku 17 rokov a druhý u 33 rokov. Všetky tieto ženy bojovali v mnohých operáciách, niektoré z nich stratili fyzickú časť, iní zápasia s obličkami a zlyhanie srdca. 

Toto je moja nová kamarátka Karen. Ona stratila nohu kvôli roztržitému vodičovi počas jazdy na bicykli. Nielenže je taká krásna, ale jej nápady na návrat na bicykli a stále je, že športovec je tak inšpirujúci. Snaží sa pripraviť sa na triatlon !!!! Naozaj nadšení pre naše priateľstvo povzbudzovať a posilňovať jeden druhého ���� nič nie je nemožné ���� #amputee #womansupportingotherwoman #empower #inspire #athlete #anythingispossible

Príspevok, ktorý zdieľa Lauren Wasser (@theimpossiblemuse)

Syndróm toxického šoku mi spôsobil svoju nohu, no o niekoľko rokov neskôr som sa venoval zvyšovaniu povedomia o prevencii TSS. Som si úžasná vo svojej novej úlohe advokáta proti trápeniu, ktoré postihuje tisíce ľudí. Chcem vzdelávať ženy o potenciálnych rizikách používania tampónov. TSS zabíjajú a poškodzujú ženy už viac ako 30 rokov: dovolí, aby sa to potopilo. Koľko životov bude trvať, kým sa niečo zmení?

Zakaždým, keď zapnem televízor, ma ma rozčína. Zobrazí sa reklama pre Advil alebo Viagra a počuť nejaký monotónny hlas, ktorý vás upozorní aj na menšie vedľajšie účinky ako bolesti hlavy alebo nevoľnosť. Keď uvidíte reklamnú tampón, je to všetko šťastné dospievajúce dievčatá bežiace pozdĺž pláže v bikinách. Nebezpečenstvo je minimalizované.

Vyrástol som hrať basketbal, ale nebol som schopný behať za 5 rokov. Som v každodennej neskutočnej bolesti. Mám zlatú nohu, na ktorú som úplne pyšná, ale má ľavá noha, ktorá má otvorený vred, bez päty a bez prstov. V priebehu rokov, moje telo produkovalo veľa vápnika, čo spôsobuje, že moje kosti rastú na tej nohe. V podstate môj mozog hovorí, že moje nohy vyrastajú – a dostal som sa tam, kde potrebujem chirurgickú operáciu na oholenie kostí, pretože je príliš neznesiteľné chodiť. Nemôžem dostať moju nohu mokrú kvôli otvorenému vredu. 

Ale je čas, aby som žil! Chcem cítiť oceán. Necítil som to viac ako päť rokov. 

lauren Wasser
JENNIFER ROVERO @camraface

Za niekoľko mesiacov nevyhnutelne budem musieť amputovať druhú nohu. Nemôžem s tým urobiť nič. Ale čo ja môcť to je pomôcť uistiť sa, že sa to nestane druhým, podobne ako to urobí kongresová manželka Carolyn Maloneyová. Neúnavne pracuje na prijatí zákona Robin Danielson, ktorý bol pomenovaný po žene, ktorá v roku 1998 stratila svoj život v spoločnosti TSS. Návrh zákona požaduje od firiem s výrobkami ženskej hygieny, aby prezradili presne to, čo sa do týchto výrobkov dostáva, a aké sú ich dlhodobé účinky na zdravie. Šokujúco bol návrh zákona zamietnutý 10 krát. Vzhľadom na to, že vagina je najsávajúcou súčasťou ženského tela a je vstupnou bránou k mnohým našim životne dôležitým orgánom, je dôležité, aby spotrebitelia vedeli, čo sa im môže stať.

Píšem to v nádeji, že pochopíte, že my, ako ženy, potrebujeme viac vzdelávania o TSS. Je čas, aby sme my ako spotrebitelia, dopyt bezpečnejšie výrobky a väčšiu transparentnosť o tom, čo sa dostáva do našich orgánov.

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

1 + 5 =

map