Ako Lindsey Vonn bojovala s cestou späť z kariérne hroziaceho zranenia

Lindsey Vonn zasiahne svahy na olympijských hrách v roku 2018, ale 33-ročná cesta do Pyeongchang nebola jednoduchá. Spolu s 80 víťazstvami vo Svetovom pohári a dvoma olympijskými medailami si vyžiadala dve zranenia, ktoré hrozili, že ukončí svoju kariéru. Von spomína, ako sa fyzicky a mentálne zotavila, aby sa vrátila silnejšie ako kedykoľvek predtým.

Vždy som bol veľmi cielený – v mojej kariére a vo všeobecnosti. Stal som sa typom človeka, ktorý tlačí limit vždy, či ide o lyžovanie alebo jazdu autom. Takže je pre mňa ťažké povedať, či sa niekedy tlačím sám tiež ďaleko. Zrazila som sa na Majstrovstvách sveta v roku 2013, trhala som ACL a MCL a viedla som k zlomenine tibiálnej plošiny. To bol začiatok dlhého zoznamu zranení. Ale bojoval som späť a určite som sa cítil pripravený na olympijské hry v Soči v roku 2014 – kým som si znovu nevytrhal ACL hneď pred zápasmi. Pokúsil som sa pokračovať v lyžovaní na nej, čo nebolo dobré. Nakoniec som vytvoril viac škôd, čo viedlo k najťažšiemu dvojročnému rozvrhu mojej kariéry, keď som sa vrátil späť k tomu, aby som mohol chodiť, a potom lyžovať.

Bolo to zničujúce, ak chýba olympijské hry v Soči, keď som už tak ťažko bojoval, aby som sa vrátil z rovnaký poranenia. Bolo to docela depresívne a bolo ťažké vyliezť z miesta, kde som bol. Bola to naozaj myšlienka lyžovania a opäť na vrchu, ktorá ma držala na cestách a ja som tvrdo pracovala, aby som sa tam dostala. Neviem, kde by som skončil, keby som nemal ten cieľ.

Lindsey Vonn
Shaun Botterill / Getty Images

SÚVISIACE: V olympijskej dedine sú Condoms Are Unlimited a Švajčiarsky dom hodí najlepšie strany

Po mnohých fyzikálnych terapiách som bol schopný znova lyžovať. Ale to nebolo koniec. Menej ako dva roky po návrate na svahoch som v novembri 2016 znova narazil, tentokrát viedol k spirále zlomenina mojej bolesti, s poškodením nervov. Nemal som pocit v ruke niekoľko týždňov. Bolo to pravdepodobne najhoršie zranenie, aké som kedy mal, pretože nikto by mi nemohol povedať, či by som znova získal funkciu mojej ruky. Nemohol som písať; Nemohol by som napísať moje meno; Nemohol som jesť jedlo; Nemohla som si dokonca ani štetkovať vlasy.

Bolo to naozaj ťažké zostať pozitívne, ale mal som šťastie, že mám veľa podpory od priateľov a rodiny. Moja sestra tu bola so mnou na operáciu a naozaj sa o mňa postarala, posadila ma do postele a dala mi jedlo. Môj fyzikálny terapeut, Lindsay Winninger, ma vytiahol z postele, keď som nemal pocit, že by som to mohol urobiť. Bol som len taký. Nakoniec som dostal psa, Leo, ktorý bol zasiahnutý autom. Mal aj problém kolena, takže sme boli spoločníci.

Chýba táto veľká priľnavá chyba ��❤️ #Leo @vonndogs

Príspevok zdieľaný spoločnosťou L I N D S E Y • V O N N (@lindseyvonn) zapnutý

SÚVISIACE: Tu je Sneak Peek na najlepších 2018 zimných olympijských uniformách z celého sveta

Keď sa vrátite z úrazu, musíte sa sústrediť na malé kroky a malé víťazstvá. Je to príliš frustrujúce uvažovať dlhodobo. Niektoré dni sú lepšie ako ostatné a je to oveľa jednoduchšie zvládať mentálne, keď sa zameriavate na moment. Nie je veľa, čo môžete urobiť hneď po operácii, takže je to najdôležitejší rozsah pohybových cvičení a manuálnej terapie na začiatku. Ako postupujete, začnete pracovať na silách. Po poranení paže by som strávil päť hodín denne pracovať na dosahu pohybu a len sa snažil dostať pocit späť do mojich rúk. Strávil som veľa času v horúcej vani, pretože zvyšuje cirkuláciu nervov a snažím sa aktivovať prsty. V niektorých dňoch by bol môj cieľ len ohýbať ukazovák a ja by som sedel vo vode a sústredil sa na jeho presun.

Dokonca aj keď rehabilitácia nebola fyzická zdanenie, bola vždy veľmi duševne zdanená. Dáte všetko, čo máte do toho. Už od prvého zranenia mojou úlohou bolo vždy vrátiť sa silnejšie ako predtým. Samozrejme, pri zraneniach nikdy neviete, či to budete môcť urobiť. Ale bol som pretrvávajúci a nikdy som sa nevzdal a to mi pomohlo dostať sa späť na vrchol. Fyzicky, je to rozhodne to, že je to moja telo. Je to neustály boj. Ale moje zranenia ma urobili oveľa silnejší ako človek – som oveľa duševnejší ako ja predtým.

V januári 2017 som bol konečne schopný znova lyžovať a premýšľať o tréningoch olympiády v roku 2018. Teraz musím každý deň ráno zahriať koleno a ak sa chcem trénovať tvrdo, musím sa uistiť, že sa starám o svoje minulé zranenia. Vždy som o tom premýšľal.

Lindsey Vonn
Jason LaVeris / FilmMagic

SÚVISIACE: Tento rozkošný brat a sestra ľadový tanec Duo sa chystá na olympijské hry od búrky

Určite si viac uvedomujem svoje telo a to, čo je schopné teraz, ako som bol predtým. Viem, čo by som mal a nemal by som robiť. Toto leto som robil dve fyzikálne terapie denne, päť alebo šesť dní v týždni. Keď som opäť začal lyžovať, robil som ráno tri až štyri hodiny a potom som odpoledne pracovali na pár hodín. Teraz, keď som v závodnej sezóne, snažím sa získať aspoň dva vleky za týždeň. Nikdy naozaj nie je deň, keď niečo neurobím – buď závodím, lyžujem, v posilňovni, alebo sa zotavujem popoludní. V sezóne nie je veľa času.

Práca sa nikdy nezastaví. Tieto 2 sa vždy pozerajú. #TeamLV #goldgrind

Príspevok zdieľaný spoločnosťou L I N D S E Y • V O N N (@lindseyvonn) zapnutý

Keď nie som tréning alebo lyžovanie, strávim čas so svojimi psami. Mali obrovský, pozitívny vplyv na moje zotavenie a môj život vo všeobecnosti. Dva roky po tom, čo som dostal Lea, dostal som ďalšieho psa menom Bear. Teraz cestujem s malým kráľom Charlesom menom Lucy. Pomáha mi uvoľniť sa na ceste, čo je pre mňa najťažšie. Ste vždy okolo ľudí, ale na konci dňa ste vo vašej hotelovej izbe a ste sami – čo je dosť depresívne. Takže jej mať okolo seba mi pomáha relaxovať, a potom každý hotel cíti ako doma, pretože tam je. Zvyčajne sa pozerám Právo a poriadok, najmä ak mám zlý deň. Z nejakého dôvodu jednoducho robí svet lepším, a potom sa cítim lepšie.

Láska je doma s týmito 3 šialenými šteňatmi @vonndogs #snuggles

Príspevok zdieľaný spoločnosťou L I N D S E Y • V O N N (@lindseyvonn) zapnutý

POTVRDENÉ: Zneužívaný bývalý gymnastika doktor Larry Nassar odsúdený na 175 rokov za sexuálne zneužívanie dievčat

Verím, že všetko sa deje z nejakého dôvodu, a viem, že sa chystám do týchto olympijských hier a že všetko sa ukáže tak, ako to má. Napriek tomu lyžiarske preteky sú neodmysliteľne nebezpečným športom. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažím byť opatrný a bezpečný a neprijmem príliš veľa rizík všetko čas je stále nebezpečný. To je súčasť práce a viem, že je to možnosť. Som 99 percent istý, že tento rok bude moja posledná olympiáda. Moje telo prechádzalo skrútením a nie som si istý, ako dlho budem môcť lyžovať. Ale pokúsim sa udržať lyžovanie čo najdlhšie. Som neustále inšpirovaná niekým, akým je Roger Federer, pretože ho pred niekoľkými rokmi napísali veľa ľudí, keď sa zaoberal zraneniami. Všetci si mysleli, že je hotový, ale vrátil sa a má 20 Grand Slam titulov. Aj ja stále mám veľa veľa.

Prostredníctvom všetkých výkyvov a klesaní mojej kariéry som zranenia ma urobili oveľa silnejšími, ako by som bol, keby som pokračoval v víťazstve bez prekážok. Nepríjemnosť vás naozaj cení všetkého, čo máte – a mám naozaj šťastie, že môžem lyžovať a robiť to, čo milujem každý deň.

Ako povedal Samanthe Simonovi

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

70 + = 80

map