Archív InStyle: Pri pohľade späť 20 rokov na zapamätanie si ikony, Jackie O.

Poznámka redaktora: Táto esej, napísaná Judy Bachrach, pôvodne sa objavil v júli 1994 v čísle V štýle. Dnes ju zverejňujeme pri príležitosti 20. výročia jej smrti.

Kto naozaj bola? Myslíte si, že by sme všetci vedeli. Určite sme to chceli. Život žien nikdy nebol sledovaný už toľko desiatok rokov týmito fotografiami. Pre národy oddaných divákov bol život Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis vysoko dramatický, zložený z nerovnakých častí rozprávky, bájky a tragédie. Stručne hviezda na verejnej scéne, neskôr mlčala 10 000 dní, záhada v kultúre, ktorá pochválil celebrity. Bola editorka knihy, ktorá odmietla rozprávať najväčší príbeh o všetkom. A tak, čo o ňom vieme, vieme prevažne z obrázkov a tieto poskytujú najživšie stopy jemnému tajomstvu jej života.

Každý jeho obraz odhaľuje toľko viac, než len kliknutie v čase. Viac ako vyčerpaná ruka alebo čerstvo opálené koleno, viac ako štíhly náhľad nálady alebo jasnej farby. Vezmite si napríklad perfektné klobúky Halston, ktoré nosia Jackie, jej podpisová koruna ako prvá dáma. Od začiatku boli posvätné zázraky, ktoré sa rozdelili tak, ako navrhovateľ tvrdil, že nikdy nemal v úmysle. Tieto klobúky dobyli Paríž v roku 1961 Dokonca aj jej manžel súhlasil. “Ja som ten človek,” povedal prezident John Kennedy pre čarodejníkov Charlesa Charlesa de Gaulla, “ktorý sprevádzal Jacqueline Kennedyho do Paríža.”

jackie Kennedy Onassis InStyle July 1994
Sarah Balch pre InStyle.com

Na začiatku mala Jacqueline Kennedy vyjadriť svoju povahu, vyhlásiť jej prestávky z tradície výlučne cez oblečenie, ktoré nosila. Ak by mala jeden princíp obliekania, mala by trvať na jemných látkach a vynikajúcich remeslách. Povedala priateľovi: “Nezáleží na tom, čo nosíte, pokiaľ je to kvalita.” Zoberme si napríklad napríklad bez rukávov biele Oleg Cassiniové šaty, ktoré si vybrala na inauguračnú gala – a aký bol odchod toho šatstva z korálkov, hrdzavých, rozpraskaných tafiet, tvrdých crinolínov, pevných pásov a tesných kadetov Mamie a Bess. Jackieho kockované obleky Chanel boli vzdorovito francúzske a ako elegantne posmievali republikánske tričká Pat Nixona a tento slávny unavený tkaninový plášť.

Hovoril, že Jackie Kennedy strávil 30 000 dolárov ročne na oblečení. Táto práca, ktorá vyzerala krásne, bola na chvíľu náročným cieľom (neskôr prijala ďalšie rovnako estetické prenasledovanie – obnovenie Bieleho domu). Bolo to jej spôsob, ako dosiahnuť to, čo málo žien v ére: uznanie, úcta, odbyt za identitu. Jackie vo svojej vysokej školskej ročenke napísala, že jej životná ambícia je “nie je žena v domácnosti”. Samozrejme, že sa stala manželkou a matkou – a s radosťou – ale jej pohľad vyjadril túžbu byť spozorovaný pre svoju individualitu skôr ako pre mnohé úlohy, ktoré hrala.

V poslednej dobe sme videli slávnu dospelú ženu v neohrozenej ružovej, to bola Jackie: Stále vyleptaná v národnej pamäti je špeciálny odtieň ruže, patriaci k obleku Schiaparelli, noseného v autonehode v Dallase. Koncom rána bol oblek zafarbený krvou svojho manžela, ale napriek žiadostiam Lady Bird Johnsonovej ju Jackie odmietla zbaviť. Znečistený odev bol pre ňu, pre nás navždy symbolom tragédie. Toto bol posledný kus, o ktorý sa rozhodla zdieľať s jej verejnosťou.

Je ľahké pochopiť túžbu Jackie zostať od seba, ľahšie rozpoznať jej túžbu byť súkromná. Po svojom manželstve v roku 1968 lodenici magnát Aristotle Onassis – jeden deň zachytený v svadobných fotografiách s bielymi vlasovými stuhami, nepravdepodobne dievčenské a gayové oblečenie sa posilňovalo. Stále viac sa objavovala za mamutovými slnečnými okuliarmi, jej tmavé vlasy boli skryté pod šatkou Hermes.

V polovici sedemdesiatych rokov začala Jackie nový život ako editor – prvý na Viking Press, potom na Doubleday. Oh, štýl Jackie bol stále dôkaz, samozrejme, konzistentný, aj keď sa jej život naďalej zmenil. Teraz tu boli hromady hubených tričiek v každej farbe a pevných nohaviciach, mäkké Valentino šaty, krásne cashmeres a slávne zelené krepové šaty Carolina Herrera, ktoré mala na svadbe dcéry Caroline v roku 1986.

Hoci jej chuť bola nadčasová, nebola. Jej deti teraz rástli. Obrázky jej vyzerali zriedkavejšie, rýchlejšie a krehkejšie: jemné matko jogging, elegantné dokonca v potením a tenké ako bledá nádej; potom jemná babička jogging, ešte tenšia.

“Ona nebola najkrajší a ani najkrajšia žena,” poznamenala jedna herečka. Možno nie. Kto môže začať dekompilovať Jackieho odvolanie, najmä teraz? Všetko, čo viem, bolo, že som sa pozrel na jej obraz – medzi nekonečnými opakovanými obrázkami, ktoré označili jej smrť v máji – nedávny výstrel z jej vydavateľských dní, ktoré jej ukazovali s kašmírovým šálom okolo jej nádherne dlhého krku, kašmírového sveter objímala jej jemný rám. Myslela som si: “Hele, vyzerá ako moja matka.”

A potom som si myslela: “Prečo, nie, matka vyzerala rovnako ako Jackie.”

Bolo to najdlhšie, akési národné ambície pre nás všetkých.

Táto esej, Judy Bachrach, sa prvýkrát objavil v júli 1994 vydanie V štýle, ktorá začala tlačiť krátko po tom, čo Jacqueline Kennedy Onassis zomrel na rakovinu vo veku 64 rokov.

Kliknutím na našu galériu zobrazíte 21 fotografií o nadčasovom štýle Jackieho O..

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

76 − = 66

map