Aretha Franklin prežila veľa srakov – a naučila ma, že aj ja by som mohol

Jedna z najväčších piesní úspešnej ročnej kariéry Arethy Franklinovej je “Rešpekt”. Osvedčenú melódiu s rohom spočiatku vykonával R & B heavy-hitter Otis Redding v roku 1965, ale interpretácia Arethy z roku 1967 to urobila hitom. Vtedy mala 24 rokov a bola vydatá za Ted White, zneužívajúcu povahu, ktorej sa s otcom privítala na 19 rokov. Mali spolu jedno dieťa, syna Theodora.

Ak by jej domáci život bol taký pekelný ako čas popísaná v jej pokrytom príbehu z roku 1968 – Biela zrejme “zdesila ju na verejnosti v hoteli Regency Hyatt House v Atlante” napríklad na konci 60. rokov – jej ochota nahrávať skladbu ako “Respekt” má veľa zmyslu. Koniec koncov, žila vo svete, kde ju musela požadovať.

Arethova verzia “Respekt” bola prepustená uprostred ženského oslobodzovacieho hnutia 60. rokov, ktoré sa začalo v lete 1967 po tom, ako bol na národnej konferencii zdieľaný manifest žien. Pieseň odvážne oznámila, že ženy skutočne zaslúžia nehmotný dar úcty.

Chcem, aby si pre mňa urobil všetko

Daj mi to, keď sa dostaneš domov

ano Zlatko

Pritiahnite mi to (rešpekt, len trochu)

Keď sa dostanete domov, teraz (len trochu)

R-E-S-P-E-C-T

Zistite, čo pre mňa znamená

Bol to perfektný soundtrack na čas. Franklin predal viac ako milión rekordov, “Respect” strávil 12 týždňov na Billboard Hot 100 (2 týždne ako číslo 1), a ona išla na turné po Európe. Bolo to pocit.

Prvýkrát, čo som počul “rešpekt”, som bol s rodinou. Moja skvelá teta mala masívnu hudobnú zbierku a veľmi rád ju ukázala. Z reproduktorov v obývacej izbe zaznieval hlas Aretou, zatiaľ čo moji bratranci a ja sme robili divoké, detské tance (samozrejme nikde v blízkosti jemnej porcelánky tety Mae). Bola som takmer v základnej škole a nerozumiem tomu, ako bola pieseň prevratná (pokračovala vyhrávať dve Grammy a bola aj hymnou pre Hnutie za občianske práva) – všetko, čo som vedel, bolo, že sa mi páčilo to, ako to znelo. Málokedy som vedel, že som sa oboznámil so svojím posolstvom: Stojte vysoko a žiadajte to, čo si zaslúžite.

Táto správa zostala so mnou počas môjho dospelého života, najmä pokiaľ ide o moju kariéru. Moja prvá stáž bola u známeho vedúceho hudobného priemyslu v New Yorku, čo je vec, ktorú ľudia pravdepodobne očakávali, že budem mať šťastie. Bola to katastrofa: nebol som platený mesiace, bol som odsúdený a bolo mi očakávané, že obetujem každú moje bdelosť pre spoločnosť, ktorá sa nestarala o moju pohodu. Väčšinou som sa cítila a strašne vyzerala, vyčerpaná od všetkých nožníc na pracovisku.

V určitom bode som mal dosť.

Keď som urobil desivý výber opustiť, v duchu som preložil texty “Respekt”. To, čo kedysi bolo len chytľavou melódiou, sa stalo súčasťou mojej dospelosti ideológie. Bol to spôsob, akým som chcel žiť svoj život a požadovať, aby sa s mojimi ľuďmi zaobchádzali. Viem, že veľa Černochov sa môže týkať.

Existujú ďalšie piesne Arethy, ktoré so mnou hovoria na oveľa konkrétnejšej osobnej úrovni. Na prvý pohľad sa text “Spirit In The Dark” v roku 1970 zdá byť relatívne ľahký – v jeho jadre je to pieseň o tanci a pohybe.

(Move)
S duchom
(S duchom)
Choď na cestu
(Move)
Presuň sa duchom
(S duchom)

Avšak v čase vydania piesne sa Aretha ešte stále odvíjala od atentátu na svojho kamaráta Martina Luthera Kinga Jr. (spievala na svojom pohrebe v roku 1968). Nedávno tiež opustila Bielu a bola tehotná s jej štvrtým dieťaťom. Aretha bola mladá, ale už zažila celoživotnú traumu.

V čas príbeh, povedala: “Možno by som mal byť len 26 rokov, ale som stará žena v prestrojení – 26 rokov na 65 rokov. Skúsiť vyrastať je zranenie, viete. Robíte chyby. Pokúšate sa sa naučiť od nich, a keď to neurobíte, to ešte viac bolí. A bol som zranený – bolí zle. “

Môžem byť empathize.

V letošnom roku som skončil s bolestivým vzťahom a deti mesiac som tehotná s mojím prvým dieťaťom. Sotva mesiac do môjho tehotenstva, môj bývalý partner podvádzal a potom mi povedal, že “musel byť sám.” V žiadnom okamihu bol v inom vzťahu. Nedostatok podpory od niekoho, o čom som si myslel, že verím, je zničujúci. Nikdy neprišiel k lekárskym schôdzkam, nikdy neposkytol žiadnu emocionálnu pomoc a minulý týždeň mi povedal, že pre naše dieťa nezískal ani jednu vec, pretože “nezískal žiadne peniaze”.

Bolo to najhoršie z môjho života. Musel som sa vyrovnať so skutočnosťou, že môj vzťah sa rozpadol. Spochybnila som svoju existenciu a svoju schopnosť prežiť.

Niečo o “Duchu v tme” mi pomohlo pochopiť, že môžem.

Pieseň mi spôsobila pocit, že nemusím byť stoický. Mohol by som si uvedomiť moju bolesť a otvorene hovoriť o tom, ako intimita s niekým, kto ma nemiloval, ma skoro zničil. Mohol by som pokračovať v pohybe a mať vieru, že duch bude aj naďalej riadiť ma. Rovnako ako Aretha povedal:

Ruža je stále ruža

Dievčatko, stále si kvety

Môže vás opustiť a potom vás vziať

Urobte vás a potom vás zlomiť

Darlin, držíš silu (čo som ja je to, čo som)

V deväťdesiatych rokoch sa zdalo, že Aretha mala všetko. Bola založená v sieti slávy Rock and Roll (prvá žena, ktorá bola zahrnutá), bola oslobodená od jej posledného manželstva a získala cenu Grammy Lifetime Achievement Award. Podľa môjho názoru prekonala bolesť jej mladosti. V roku 1998 spolupracovala s mladou hviezdou R & B Lauryn Hill, aby vyskočila ďalší inšpiratívny, aromatický džem: “A Rose je stále ruža”.

Pieseň je o žene, ktorá prežila ťažké časy, ale chápe, že má úplnú kontrolu. Je to pripomienka, že šťastie je vždy na dosah, stačí nechať ísť z toho, čo vás drží. Franklinova zvyčajná skladba je analýza dynamickej dynamiky vzťahov, ale ako “Respekt”, predmet môže byť aplikovaný na čokoľvek, čo je útlak.

“Róza je stále ružová” je najviac odrážajúca od toho, kde som teraz – šťastný a pripravený odovzdať svoje skúsenosti iným ľuďom, ktorí môžu mať prospech z počúvania. Som skutočne stále kvetina, ktorá drží silu. Som stále ten istý mladistvý svetelný maják, ktorý tancoval v obývačke svojej tety, predtým než mi život ukázal svoje veľa tvárí. To je to, čo chcem odovzdať mojej dcére. Chcem, aby cítila magickosť a váhu seba lásky. Samozrejme, že chcem, aby získala rešpekt, ktorý si zaslúži, ale predovšetkým by som chcel, aby vedel, aký zdravý vzťah k sebe a ostatným vyzerá. Aretha Franklin dávala túto perspektívu mojej tety, moja teta mi to dala a za pár dní, nie krátko potom, ako sme stratili Kráľovnú duše, dám to mojej dievčine.  

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

+ 58 = 65

map