Björkova retrospekcia MoMA je všetko o kostýmoch

Či už ste fanúšikom Björku alebo nie, nemožno poprieť, že islandský spevák je dokonalým umelcom. A jej osobitná tvorivosť – ako speváčka, multiinštrumentalista a avantgardná exhibicista – je doslova plne zobrazená v pripravovanej retrospekcii Múzea moderného umenia, ktorá sleduje početné projekty a osem plnohodnotných albumov. Výstava sa skladá z viacerých častí: začína vo vstupnej hale, kde sa používajú nástroje pri tvorbe jej albumu v roku 2011, biofilie, sú na pohľad, hrajú hudbu skladateľa umelca a upozorňujú okoloidúcich pri tranzite do iných častí múzea. Na poschodí v Atrium Marrona sú dve premietané čierne premietacie priestory predstavujúce 10-minútové videoinštalácie Björk, Čierne jazero, od jej najnovšieho vydania vulnicura, a chronologickú slučku jej hudobných videí, resp.

TÝMTO: Björk Točuje MoMA Retrospektíva s Chilling New Trailer

Ale napriek zjavným zvukovým úspechom bola skutočnou podívanou móda, ktorá sa ukázala ako jedno nadzemné Songlines časť exponátu (oddelený oddiel s platbou). Koncipovaný ako zväčšený zvukový sprievodca, Songlines sleduje za posledných 22 rokov Björkovu povestnú kariéru od svojho prvého sólového albumu, debut, v roku 1993 až do dnešnej doby, používajúc jej kostýmy ako vizuálne podnety, zatiaľ čo zvukový doprovod – s každou piesňou zodpovedajúcou mimoriadne nezabudnuteľnému súboru – sa ponorí cez náhlavné súpravy. Navyše, každý z figurín je takmer presnou replikou speváka, ktorá umožňuje divákom vizualizovať oblečenie, akoby mal umelca tesne pred nimi. “Môžete cítiť jej prítomnosť prostredníctvom svojich nástrojov,” povedal Klaus Biesenbach, hlavný kurátor na veľkom v MoMA, na tlačovej konferencii začiatkom tohto týždňa. Tu sú štyri vzhľady, ktoré sme sa najviac potešili vidieť v tele:

Swan šaty, Marjan Pejoski, 2001

bj rk
Angela Matusik pre InStyle.com

Pravdepodobne najviac rozprávaný pohľad na Cenu akadémie v roku 2001, dnes známe Pejoskiho šaty, zložené z tylu, peria a kože, boli navrhnuté tak, aby pripomínali elegantný biely vták. Nikto, kto sa vyhýba pozornosti, Björk predstieral, že položil vajíčko, keď kráčala po červenom koberci a neskôr ho nosila na obale svojho albumu z roku 2001 Vespertine a počas celého zodpovedajúceho turné.

Bellové šaty, Alexander McQueen, 2004

bj rk
Angela Matusik pre InStyle.com

Hoci je ťažké povedať v roku 2004 hudobné video “Kto to je”, v ktorom Björk nosí zvonku v tvare McQueen šaty pri prechádzaní obrie lávové pole, je to vlastne vyrobené z tisícky zvinutých zvonov.

“Pagan Poetry” šaty, Alexander McQueen, 2011

bj rk
Angela Matusik pre InStyle.com

Z hudebného videa pre “Pagan Poetry”, o žene, ktorá sa pripravuje na manželstvo, je táto perlová, čipka a tylová šatka, tiež od McQueen, zobrazená na obrazovke iba pokrývajúcu spodnú polovicu Bjorkovho tela, zatiaľ čo horná polovica je z perál piercing jej kože. V exponáte je zobrazená na vrchole rotujúcej štruktúry pripojenej k hudobnej skrinke.

Biophilia šaty, Iris van Herpen, 2011

bj rk
Angela Matusik pre InStyle.com

Múzeum Herpen, známe svojimi architektonickými návrhmi a inovatívnym používaním materiálov, je táto 3D tvorba z plastu a bavlny údajne inšpirovaná fotografiami mikroorganizmov. Tiež si pripomína Violet Beauregarde v Willy Wonka a čokoládová továreň.

Björk je na pohľad v múzeu moderného umenia od 8. do 7. júna. 

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

9 + 1 =

map