Každý prúžok Rainbow Flag má kódovaný význam – tu je to, čo je

Hovorí a hrdí členovia komunity LGBTQ + nielen nosia vlajku dúhy každé leto, pretože sú farebné a ide so všetkým – o to príbeh je oveľa viac.

Kým mesiac Pride, ktorý sa koná každý jún, prichádza so zábavnými podujatiami a prehliadkami po celom svete, oslava je hlboko zakorenená v boji s občianskymi právami, ktorý bojovníci naďalej bojujú. Všetko začalo uctievať nepokoje v Stonewall, ktoré vybuchli 28. júna 1969, keď policajní dôstojníci prerazili Stonewall Inn, obľúbený gay bar v New Yorku. V nasledujúcich rokoch, keď sa rozšírila aktivizácia občianskych práv, sa narodila vlajka dúhy. 

Príbeh príbehu vlajky je však dosť zložitý. V roku 1978 bol mestský nadriadený Harvey Milk-San Francisco a prvý otvorene homosexuálny človek zvolený za verejnú kanceláriu umeleckého umelca a aktivistu z Kalifornie Gilbertom Bakerom s vytvorením znaku komunity queer. Konkrétne, Milk chcel nahradiť predtým použitý ružový trojuholník, ktorý nadobudol iný význam po tom, čo nacisti ho použili na identifikáciu homosexuálov.

Podľa Bakerovho majetku bol inšpirovaný americkými a francúzskymi revolúciami a symbolikou divokej komunity, ktorá sa rozpadla, aby prežila svoju vlastnú slobodu. “Ako komunita, tak miestni i medzinárodní, homosexuálni ľudia boli uprostred nepokojov, boja za rovnaké práva, posunu v štáte, kde sme teraz žiadali moc, berúc to,” napísal vo svojich memoároch. “Bola to naša revolúcia: kmeňová, individualistická a kolektívna vízia. Zaslúžil si nový symbol. “

VIDEO: Celebrity Arrivals v roku 2018 GLAAD Media Awards

Pôvodná vlajka mala osem pruhov, odvtedy však existuje mnoho opakovaní. Dnes, najbežnejšie používaná vlajka, vytvorená v roku 1979, má šesť pruhov.

Podľa Bakerovho majetku má každý prúžok iný význam: Červená predstavuje život; oranžová je na liečenie; žltá je pre slnečné svetlo; zelená je pre prírodu; modrá je pre harmóniu; a fialová je pre ducha.

SÚVISIACE: Význam Lena Waithe MTV Film & TV Awards reči

Napriek tomu existujú aj iné verzie vlajky dúhy, ktoré sa používajú na reprezentáciu rôznych podmnožín queer. Na slávnostnom stretnutí v roku 2018 napríklad Lena Waithe mala na sebe vlajku pýchy s čiernymi a hnedými pruhmi, ktoré boli použité na zastupovanie marginalizovaných ľudí LGBTQ farieb. To bolo predstavené mestom Philadelphia v roku 2017. Okrem vlajky dúhy, tam je tiež transgender vlajka, bisexuálne vlajka, a vlajka vlajka rod, aby sme vymenovali niekoľko.

Lena Waithe

v Caroline Herrera.

Neilson Barnard / Getty Images

V súčasnosti sa vlajka dúhy používa aj na vyjadrenie politickej solidarity s komunitou LGBTQ. Napríklad po tom, ako Najvyšší súd legalizoval manželstvo rovnakého pohlavia v roku 2015, Bielistický dom osvetlil dúhové odtiene. V priebehu mesiaca Pride mnohé organizácie tiež vyzdvihujú svoje sály s dúhami.

Počas osem rokov, keď bol vo funkcii, Obamova administratíva každoročne oslavovala Pride Month. Administratíva Donalda Trumpa zatiaľ tak neurobila – čo je škoda, keď o tom premýšľate. Každý, dokonca aj náš prezident, by mohol vo svojom živote používať oveľa svedomitejšiu farbu. 

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

− 1 = 4

map