Spoznajte ženu za látkou, ktorá by mohla zmeniť odvetvie módy navždy

Bavlna a polyester sú kráľom medzi látkami. V skutočnosti 90 percent všetkých odevov na svete tvorí jeden alebo druhý. Podobne ako väčšina veteránov odevov, Stacy Flynn si dvakrát nepomyslela na to, že ich premenila na priadzu, ktorú nosia “takmer každý človek na planéte”, hovorí – to znamená, kým nevidí, koľko zbytočného odpadu to znamenalo, že sa na skládky skládkuje, o životnom prostredí.

Flynn, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Evrnu spolu s jej CSO Christom Stanevom prijali post-spotrebiteľský odpad z bavlny – a.k.a. ten vrúbkovaný tee, ktorý si minulý týždeň hodil, a našiel spôsob, ako ho zmeniť do regeneračného vlákna namiesto toho, aby ho hodil do oceánu. V podstate vezme staré, opotrebované oblečenie, rozbije ich do svojich molekulárnych zložiek a spätne ich spája ako nové, kvalitnejšie vlákno, ktoré sa môže v budúcnosti znovu a znovu recyklovať.

Flynn prirovnáva látku k cestovaniu cesta. “Začnete s cestom, vložíte cesto do stroja a potom môžete urobiť anjelské vlasy, linguine alebo čokoľvek, čo chcete.” Evrnu môže vyrábať látky ako bavlna, rovnako ako tie, ktoré cítia a vyzerajú ako hodváb alebo denim. 

SOUVISLOSTI: Ako tieto 17 bláznivých žien pracuje na zmene tváre módy

Stacy Flynn
Kyle Johnson

Transformácia odvetvia odevov v biliónov dolároch nebude jednoduchým výkonom, ale Flynn je na výzvu. A keďže udržateľnosť sa pomaly stáva v módnom svete, Evrnu už spolupracuje so značkami ako Levi’s, Target a Stella McCartney, ktoré vyrábajú oblečenie pomocou revolučných metód. To by mohlo byť len spoločnosť, ktorá premenila spôsob, akým móda vyrába a recykluje svoje oblečenie.

Vidieť znečistenie blízko (doslova): Do veku 16 rokov Flynn už vyrábal väčšinu vlastného oblečenia. Jej fascinovanosť so všetkými tkanivami ju viedla k tomu, aby získala titul v oblasti vývoja textilu v módnom technologickom inštitúte v New Yorku v 90. rokoch. Vtedy, s rýchlym rastom, udržateľnosť nebola na mysli. Flynn si to myslel. V roku 2010 začala pracovať na založení spoločnosti v Seattli, ktorá vyrábala oblečenie z recyklovaného plastového odpadu. Tá istá spoločnosť ju poslala do Číny, aby pozorovala subdodávateľské centrá, kde sa vyrábajú šaty. Práve tam si uvedomila náklady na ignorovanie environmentálnej miere výroby.

“V jednom bode sme spolu s kolegami stáli hneď vedľa seba a my sme nevideli ani druhého, kvalita vzduchu bola tak znečistená znečistením,” hovorí Flynn a vysvetľuje, že obchodné stretnutia, ktoré navštevovala počas jej mesačného výletu, boli často doslova zakalený znečisteným vzduchom. “Zistil som, koľko miliárd yardov tkaniny, ktoré som dosiahla až do tej doby v mojej kariére, a zrazu som sa spojil s príčinou problému,” hovorí Flynn. “Pýtal som sa sám seba:” Ak môže človek vytvoriť toľko škôd úplne neúmyselne, čo môže urobiť tá istá osoba, aby to otočila? “” Flynn sa vrátil do školy, aby získal MBA v udržateľných systémoch od Bainbridge Graduate Institute (teraz Presidio Graduate Škola) v meste Seattle. “FIT ma naučila hovoriť jazyk a využívať siete,” hovorí Flynn. “Chcela som urobiť to isté v oblasti udržateľnosti a preklenutie priepasti medzi odvetvím odevov a odvetvím trvalo udržateľného rozvoja.” V škole začala v roku 2015 Evrnu.

Čo problém zhoršuje: “Záplaty sú problémom,” hovorí Flynn, ktorý sa odvoláva na pestovanie bavlny a množstvo odevných odpadov, ktoré ľudia vyrábajú každý rok podľa EPA. “Extrakcia surovín na pestovanie dostatočnej bavlny, aby si vyrobila tričko 700 galónov vody, “hovorí Flynn. Ak chceme tento nedostatočne zhoršený obchodný model vyriešiť, potrebuje prehodnotiť spôsob výroby a recyklácie tkanín. “Rozhodli sme sa, že sa pokúsime nájsť spôsob, ako odobrať odpad – prirodzený vedľajší produkt tohto odvetvia – rozdeliť ho a zmeniť ho na využiteľnú formu. Ak by sme to mohli vylúčiť, potom by sa značky a maloobchodníci nemuseli príliš meniť spôsobom, akým fungujú v podnikaní, spotrebitelia by nemuseli príliš meniť spôsob, akým spotrebúvajú, a tento účinok by výrazne znížil vplyv na ovzdušie, vodu, pôdu a stromy. “

SÚVISIACE: Zoznámte sa s touto ženou, ktorá zjednodušuje zníženie vašej uhlíkovej stopy

Stacy Flynn
Kyle Johnson

Ako to funguje: Evrnu, ktorá zberá textilný odpad predtým, ako vstúpi do skládok odpadov (čo znamená, že je post-spotrebiteľ namiesto postindustriálneho, ktorý recykluje mnoho ďalších spoločností) a dáva mu hlbokú čistotu. Technológia Flynn pomohla rozvíjať potom používať päť rôznych patentovaných rozpúšťadiel na skvapalnenie bavlneného odpadu a premeniť ho na nové vlákno úplne. “Keď je to vo svojej kvapalnej forme, môžeme ju vytlačiť extrúznou líniou podobnou 3D tlačiarni,” vysvetľuje Flynn. “A môžeme ju zmeniť na iný tvar a tvar a vytvoriť skutočne vysoko kvalitné nové vlákno, ktoré možno použiť na výrobu nového oblečenia a ktoré sa v budúcnosti môže rozložiť.” Tento proces je rýchlejší ako tradičná výroba bavlny, pričom asi sedem hodín na rozdiel od jedného roka. Ak sa veľké odevné spoločnosti rozhodnú využiť túto novú technológiu, Evernu, ktorá používa o 98 percent menej vody než panenská bavlna a produkuje o 80 percent menej emisií skleníkových plynov ako výroba polyesterov, by mohla mať obrovský vplyv na celkovú uhlíkovú stopu módneho priemyslu.

Partner pri uchovávaní: Flynn obchodný partner a CSO Christo Stanev “je technický génius za operáciou [Evrnu].” Flynn hovorí, že Stanev bola jediná osoba, ktorá ju nepozvala blázon, keď priniesla svoj výskum a myšlienku na svetlo. “Povedal:” Toto bude naozaj náročné, nikdy predtým nebolo a budeme mať problémy tu a tu a tu, “a povedal som mu:” Chápem, že nikto to nikdy neurobil, rozumiem bude to náročné, ale nie raz ste povedali, že to bolo nemožné, “hovorí Flynn. Stanev súhlasil so videním Flynnovho nápadu a teraz o tri roky neskôr spoločnosť získala investorov a významné partnerstvá v oblasti značiek a je pripravená zmeniť jeho tvorbu na priemyselný štandard. “Cristo dokáže opraviť len čokoľvek,” hovorí Flynn. “Spoločne sa nám podarí vytvoriť skvelý tím.”

Prekážka v jej ceste: Prečo už túto magickú tkaninu nepreberá zemegule? “Zmena obchodného modelu je ako varenie oceánu, keď k nemu pripojíte celosvetový bilión dolárov,” hovorí Flynn. Náklady na spoločnosti nie sú nevyhnutne problémom, keďže ceny tkanín sú podobné. “Dokonca až dodnes, roky po tom, ako sme vytiahli naše prvé vlákno, ľudia stále hovoria, že neveria, že je to skutočné. A to len ukáže, aké ťažké je zmeniť. “Ale Flynn sa nevzdáva. Presadzuje stále viac a viac veľkých spoločností, ako je Levi’s, aby spolupracovali s Evrnou – a oni sú. “Existuje milión dôvodov na to, aby sa táto práca nerobila,” hovorí. “Je to tak ťažké a toľkokrát ste odmietaní investormi, značkami, ľuďmi, ktorí jednoducho nevidia, že je to možné. Ale jedna vec, ktorá nás udržiava, je dôvodom, prečo je potrebné urobiť. “

Najväčšia mylná predstava: Flynnove svetové nadvlády majú obmedzenie. Povedala, že nepodporuje výmenu všetkých pôvodných materiálov, ako je bavlna, s tkaninami Evrnu. Namiesto toho chce vidieť vyvážený sortiment panenských a regeneračných materiálov v priemysle. “Ak vytvoríme rovnováhu medzi tým, čo dávame a čo robíme, to je konečná udržateľná rovnica,” hovorí Flynn. “Nie je to o tom nie je to o inteligentnom dizajne. “Flynn hovorí, že jednoduchý spôsob, ako sa zapojiť do trvalej udržateľnosti, je prestať hádzať odevy a začať darovať alebo kupovať z druhej ruky. “Nemyslím si, že spotrebitelia chápu silu, ktorú majú,” hovorí Flynn. “Ak by spotrebitelia mysleli, podporovali a robili rozhodnutia o nákupe, ktoré by mohli podporiť tieto iniciatívy, potom by sa svet začal posúvať.”

Najlepšie rady: “Myslím veľa žien sa musí dostať cez syndróm podvodov, keď začínajú v podobných podnikoch, “hovorí Flynn, pripomínajúc si, že keď začala pracovať, často sa hádala, či jej nálezy boli naozaj tak revolučné. “V prvom rade musím preukázať, že som zlý,” hovorí. “Musíte skutočne dokázať sami seba, že to môžete urobiť. A potom odtiaľ musíte vlastniť to. “Pre Flynna je žena, ktorá sa bojí, niekto, kto sa nebojí prispôsobiť sa a posúvať hranice toho, čo je možné:” Ona bude viesť tvárou v tvár nepriazni a ona, spodná línia, urob sa hovno. “

Nasledujúci: Revolučná inovácia. Flynn dúfa, že získa viac značiek na palube s Evrnu, aby rozšíril skupinu ľudí, ktorí vedia a chcú otestovať technológiu. “Musíme ukázať ľuďom, že je to možné. A potom sa to začne vlnou inovácií v sektore, ako to nikto nevidel, pretože jedna vec, ktorú môže módny priemysel robiť lepšie ako ktorýkoľvek iný priemysel, je, aby veci vyzerali dobre a oslovili ľudí “, hovorí Flynn. “Móda bola vždy spôsobom vyjadrovania seba samého. Je to len otázka času. “

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

− 2 = 1

map