Symptóm po pôrode, o ktorom nikto nepovie? zlosť

Jenny pocítila, ako sa jej tváre vzplývajú na tvári, keď sa vrhla k manželovi a tlačila ho, zatiaľ čo jej predškolár sledovala v rohu kuchyne so širokými očami. Počula jej hlas, zlomila sa, nahnevaná, keď sa snažila dostať svojho manžela, aby pochopil, ako sa cíti.

Dnes, Jenny, ktorej dcéry sú teraz 7 a 10, vie, že jej výbuch bol výsledkom súhvezdí príznakov, ktoré tvorili popôrodnú depresiu. Ale vtedy si všetci Jenny uvedomovali, že niečo s ňou nie je. “Vždy som mala veľmi rýchly spúšť, ale akonáhle som mala druhú dcéru, prejavila sa v hneve. Rád by som vyhodil všetko, ako keby môj manžel nedostal fľaše ráno predtým, ako by vypadol z úst. Počas môjho dochádzania do práce by som si vymýšľal, ako by som sa dostal do protiprúdu. Cítil som sa, ako by ma všetko mohlo priviesť. Mohol som byť v jaskyni a stále som našiel niečo naštvaný, “spomína si Jenny, ktorá bloguje o svojich skúsenostiach s popôrodnou depresiou v spoločnosti TranquilaMama. “Bola to strašidelná a cítila som sa tak sama.”

V siedmich rokoch, odkedy Jenny tlačila svojho manžela, bola otvorená prežívajúca popôrodná depresia (PPD), (podľa americkej psychologickej asociácie asi 1 zo 7 žien postihuje popôrodná depresia) a potrebu prístupu k liečbe. Ale zatiaľ čo Jenny neočakávane vidí stále viac žien, ktoré sa oboznámia s pojmom popôrodnej depresie, hovorí, že mnohé ženy považujú “depresiu” za plačúce alebo letargiu, a nie za pocit bieleho hnevu. “Hnev sa javí ako emócia, ktorá nie je ženská, to nie je materinská a nikto o tom nehovorí,” hovorí Jenny.

SOUVISLOSTI: Lady Gaga máma na boji o duševné zdravie jej dcéry

Ale hnev – zúrivosť na partnera, Facebook vlákno, dokonca aj dojčatá – je bežné medzi mnohými novými mamičkami, chytá ich mimo stráž. “Existuje toľko stigmy okolo hnevu, že ľudia zostávajú ticho, alebo sa domnievajú, že niečo nie je v poriadku s nimi,” hovorí Tiffany A. Moore Simas, MD, docent OB-GYN, pediatrie, psychiatrie a kvantitatívne zdravotnícke vedy na Univerzite v Massachusetts Medical School. Simas hovorí, že kolísavé hormóny, vyčerpanie a masívny posun identity a rekalibrácia vzťahov sú všetky faktory, ktoré prispievajú k pocitom hnevu u nových mamy a zatiaľ čo rozhnevané výbuchy môžu byť bežné, sú často skryté pod kódom mlčania. “Postpartum depresia sa medzi ženami javí rozdielne a ak majú ženy pocit, že ich emócie sú mimo kontroly, mali by absolútne hovoriť svojmu OB, detskému pediatru alebo terapeutovi, aby zistili plán liečby,” hovorí Simas.

“Bol som prekvapený, aké hnev som cítil, keď som mal svoju dcéru,” hovorí Jane, mama na 1-rok-starý. “Tu bol ten malý, bezmocný človek, ktorého som veľmi miloval. Prešla som cez IVF, strávili sme tisíce dolárov, aby sme ju mali, a veľmi dobre si pamätám, že táto scéna ma na ňu kričala, keď mala päť dní, pretože nemohla spať. “Jane výbuchy vystrašené tak, aby jej manžel prevzal službu na spanie. “Mám pocit, že to nemôžem urobiť. Chcem povedať, kto kričí na dieťa? A takisto som sa cítil naštvaný, že ma za to nikto nepripravený, zvlášť keď som skončil s terapeutom, ktorý povedal, že to, čo som cítil, bolo naozaj bežné. Je to ako, prečo nie je niekto upozornený? “

SÚVISIACE: Jourdan Dunn na okamih zistila, že bola tehotná v 18

matka's Day - Rage
Foto ilustrácie. Fotografie: Getty Images

Materský hnev je už niekoľko desaťročí pozorne preskúmaný v literatúre. Kniha Anny Roipheovej z roku 1970 Up Sandbox, v ktorom nová mama Margaret má násilné fantazie, vrátane vyfúknutia Sochy slobody, bola jedna časť literatúry, ktorá skúmala chaotickú emocionálnu krajinu materských emócií. Neskôr Elisa Alberta v roku 2015 Po narodení, v ktorom sa hlavná postava, Ari, cíti zúrivosť v reakcii na jej neplánovanú sekciu C, vrhá svetlo na hnev, ktorého sa veľa žien cíti, keď narastajú plány narodenia. Ale nie je to tak jednoduché, aby sa v reálnom živote, kde aj nové mamičky podporné skupiny majú tendenciu sústrediť sa viac na praktické (“ktoré je prsné čerpadlo je najlepšie?”) Ako psychologické. A samozrejme, Instagram strieľa, kde nové mamičky komentujú, ako # cítili, že sa cítia, môžu mamičky cítiť viac samého. Dokonca aj príspevky, ktoré naznačujú, že tmavšia strana materstva je stále v mäkkom svetle, s emojis a “máš to, mama!”, Étos zmäkčuje okraje toho, ako nové mamičky skutočne cítia.

Ďalšou bežnou aktivitou hnevu po pôrode je proces narodenia, ktorý môže byť klinický, izolujúci a desivý. “Mám veľa klientov, ktorí sa cítia nahnevaní, ako sa narodilo ich narodenie. Možno mali lekárske zákroky, možno mali C-sekciu, možno ich cítili, že ich lekár nepočúval, alebo možno boli zaplaveni fyzickou bolesťou a procesom, “konštatuje Melissa Divaris Thompson, LMFT, terapeut v New York City, ktorého spoločnosť Embracing Joy sa zameriava na starostlivosť pred a po pôrode. “Ženy môžu mať veľa zložitých emócií, ktoré obklopujú ich narodenie, a môžu sa cítiť vinní, že cítia niečo menej ako šťastie za to, že majú zdravé dieťa.”

Laura, mama 1-ročného, ​​sa ocitla nahnevaná na jej neplánovanú C-sekciu – a zvlášť naštvaná na ženy, ktoré dokázali mať prirodzené narodenie bez zásahu, ktoré zamýšľala. “Bol by som vážne chytiť tehotné ženy, ktoré vysvetlili, že plánujú mať doma narodenie. Len som sa cítila tak nahnevaná a zradená v mojom tele, a to trvalo dlho, než som sa dostala. Takisto som nebol schopný účinne dojčiť a to ma tiež zúrilo. Cítil som veľa viny a hanby na svojom tele, ako keby moje telo nedokázalo robiť tieto veci, bola som naozaj mojou matkou? “

SÚVISIACE: Diéta, ktorá vyliečila moje PCOS – a ukončila mojej bitky s neplodnosťou

Samozrejme, nové mamičky nie sú jediné ženy, ktoré zažívajú nárast hnevu. Časť problému je kultúrna. Viacerí novinári s názvom 2016 “rok hnevu”. Nábojný novinový cyklus 24 hodín denne môže spustiť naše emócie a sociálne médiá samozrejme uľahčujú nájsť niekoho, kto by kedykoľvek vybral boj. “Strávime veľa vecí vo večerných hodinách, ako naši predkovia robili už niekoľko rokov,” konštatuje Jo Allison, analytik spoločnosti Canvas8, spotrebiteľská firma. “Okrem toho neustály tok informácií znamená, že extrémnejšie názory a emócie sa môžu dostať na vrchol.” Inými slovami, keď sa nevinne prihlásíte do Facebooku, budete pravdepodobne konfrontovaní s rozhnevaným názorom – a je to ťažké nemal by sa vtiahnuť do roztržky.

“Mám taký zlosť na sociálnych médiách,” hovorí Kelly, mama 1-ročného. “Dostal som sa osobne do týchto mamy dosiek. Viem, že by som ich mal jednoducho prestať, ale nemôžem. “Kelly cituje príklad toho, ako sa dostať do virtuálneho spätného chodu a dozadu nad tým, či je Zika dôveryhodnou hrozbou pre batoľatá a pamätá si, že vlastne kričala na svojom počítači obrazovka. “Bolo to tak divné, pretože nakoniec mi to jedno. Len som chcel túto druhú mámu, s ktorou som bojovala, ktorá povedala, že nevedie svojho trojročného syna do Mexika kvôli hrozbám Ziky, pripustiť, že sa mýlila. “

Podivne, tieto virtuálne komunity, vytvorené za účelom prinesenia rodičov, môžu skutočne zvýšiť pocity hnevu, hovoria odborníci. Rodičovstvo by sa nemalo cítiť ako individuálne prenasledovanie, ale v našej bláznivej kultúre, medzi vzťahmi a prácou a vychovávaním detí je ťažké kultivovať kmeň IRL rodičov. A tieto virtuálne náhradné skupiny rodičov často zhoršujú pocity izolácie, úsudku a viny.

VIDEO: Pre Bellu a Yolanda Hadid sú bikiny matky a dcéry vec

SÚVISIACE: Sandra Bullock dcéra má Celebrity rozdrviť, a my môžeme vzťahovať

“Hnev je sekundárnou emóciou,” hovorí Nicole Washington, psychológ PsyD, ktorá je certifikovaná v psychiatrii v Tulse, Okla. “Zvyšuje sa, aby sme sa chránili pred inými zraniteľnými pocitmi, ako strach alebo smútok.” V prípade Kelly si uvedomila, jej hnev maskovala vinu, ktorú cítila pri plánovaní výletu do krajiny s rizikom Ziky a jej výsledného strachu, že nebola dobrým rodičom.

Zatiaľ čo označovanie a akceptovanie hnevu je jedna vec, ako sa môžete dostať cez to? Pre mnohých mamičiek je terapia neoceniteľným zdrojom, ktorý im umožňuje triediť emócie, identifikovať spúšťače hnevu a rozvíjať stratégie zvládania. Ďalším kľúčovým prvkom je sebaobsluha. Áno, je to buzzword, ale pre matky, ktoré cítili, že ich hnev prebubláva, je to tiež životne dôležité. Pre Jenny je bežať ako zásuvka, rovnako ako písanie, joga a práca z domova jeden deň v týždni. Pre Jane je to týždenné, neobchodovateľné nočné dieťa, keď ona a jej manžel buď vyjdú na rande, alebo vyjdú s priateľmi. A pre Lauru pracuje s terapeutom, aby skutočne hovoril o strachu, nedostatku kontroly a viny, ktorú cítila nad svojou prácou.

Ale rovnako dôležité je odmietanie obrazu o tom, ako má byť “materstvo”. Materstvo môže byť chaotický ako peklo a hnev je základným prvkom človeka. Objasnením spektra emócií môže pracovať prostredníctvom hnevu cenným spôsobom, ako sa stať ešte lepším rodičom. “Požiadanie o pomoc a potvrdenie problému môže byť jedným z najodvážnejších a najnebojnejších krokov, ktoré môžete urobiť ako rodič,” hovorí Jenny, ktorá zdieľa svoj príbeh s mnohými očakávanými rodičmi a umožňuje im vedieť, že môžu volať, ak sa niekedy cítia pripravení explodovať. A dodáva, že na mamičky, ktoré skutočne zápasia, je na konci tunela svetlo. “Vždy si myslím, že som dostal PPD; Môžem sa dostať cez čokoľvek. “

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

54 + = 64

map