Taylor Swift nebol “zabavený” VMAs

Deväť rokov po tom, čo Kanye West prerušila prijatie rečníka Taylora Swifta na MTV Video Music Awards, aby povedala divákovi, že Moonmana, ktorú vlastnila, patrila Beyoncé, prehliadka opravila svoju chybu tým, že vylúčila Swifta z ktorejkoľvek kategórie najvyšších titulov. Keď boli v pondelok vyhlásení kandidáti VMA v roku 2018, videozáznam spoločnosti Swift pre “Pozrite sa, čo si ma urobil” zaznamenal najlepšie umelecké smerovanie, najlepšie vizuálne efekty a najlepšie úpravy – tri technické kategórie. Jej práca nebola nominovaná na žiadnu z najžiadanejších ocenení, ktoré skutočne znamenajú stav hviezdy v danom roku: Video roka, umelec roka alebo pieseň roka.

Nie je prekvapením, že fanúšikovia Taylor Swift sú naštvaní na stole. V skutočnosti sú Swifties tak zmätení o vnímanom záchvate, ktorý strávil posledným dňom osvetlenia Twitterom s krutými slovami a hanlivými hashtagmi, internetovým ekvivalentom z roku 2018 úplne roztrhané nepokoje. A aby bolo jasné, sú to len fanúšikovia: Swift sama o tejto téme mlčala.

Ja osobne nie som fanúšik Taylor Swift. Nie som ani nenávidím Taylor Swift. užil som si červená, hlavne preto, že žijem za akékoľvek album, ktoré rozširuje čaj o nedostatky a romantické prehľady priamych mužov – a ja pravdepodobne nikdy neodpustím Jake Gyllenhaalovi za svoje kecy. Tiež som si užila 1989, čo bolo, nenávidiaci sú prekliaty, celkom dobré popové album. “Prázdny priestor” mi dostal dostatok kardiológov, že by som mu pravdepodobne mal dať vlastné ocenenie na počesť toho, čo môj doktor hovorí, že je vynikajúcim zdravím srdca.

TK
Zdvorilosť

Nehľadiac na to, nemôžem povedať, že som nespokojný s tým, že Swift bol v tomto roku vynechaný z hlavných kategórií VMA. “Pozrite sa, čo ste mi urobili” bolo v poriadku, myslím, ale to sotva spôsobilo kultúrny vplyv ostatných kandidátov vo svojej kategórii. “Toto je Amerika”, za ktorú Childish Gambino zarobil, vyslovil explicitné vyhlásenie o nemožnej rovnováhe čiernej v Amerike a dopad, keď vyšiel, bol obrovský. Drakeov plán “Boží plán”, ktorý bol nominovaný na tento rok, využil väčšinu svojho miliónového dolára na to, aby produkoval trochu hrubé zábery Drakea cestujúceho po celej krajine. Beyoncé a Jay Z prenajali celý posraný Louvre aby získali video, ktoré im zarobil nomináciu na “APESHIT”, vizuálne ohromujúci, agresívny rozruch v tichom pompí bielej, európskej umeleckej kultúry. Pre porovnanie, “Pozrite sa, čo si urobil (a)” je v najlepšom prípade najdôležitejšie, čo je najpohodlnejšie zapamätateľné a buď nie je zvlášť hodné toho, že sa nazýva jeden z najlepších v roku.

SÚVISIACE S NÁZVOM: 2018 VMA Nominovaní sú osviežujúci, nie #SoWhite

Nie je to len tak. Jednoduchá myšlienka, že Swift je nejakým spôsobom prehliadnutá alebo nespravodlivo zatienená, jednoducho nezodpovedá jej miestu na tomto svete – to je miesto veľmi viditeľnej, mimoriadne privilegovanej bielej ženy, ktorá nechce pozornosť. Znova a znova, Swift získala šancu vyhrať – a častejšie ako ona.

V histórii MTV VMA Swift získal celkovo 19 nominácií (vrátane tohtoročných troch). Z nich vyhrala šesť VMA. V roku 2009 videoklip Swiftovho videoklipu “You Belong With Me” porazil Beyoncé “Jednotné dámy (dať prsteň na to)” v kategórii Najkrajšie videoklipy žien, čo je šokujúci výsledok, ktorý narúšal rovnako mňa aj Kanye West. Získala cenu znovu v roku 2013 za “Viem si, že ste mali problémy”. V roku 2015 Swift zvíťazil v kategóriách Najlepšie popové video a video roka pre “Blank Space”, ako aj najlepšiu spoluprácu pre “Bad Blood”. V roku 2017 získala ocenenie Best Collaboration za “Nechcem žiť navždy”.

Ak sú moje výpočty (a Wikipedia) správne, Taylor Swift bola nominovaná na 605 ocenení v celej svojej kariére, presahujúc americké ceny hudby, Billboard Music Awards a Grammy. Získala 350 ocenení, za ktoré bola nominovaná, čo jej dáva približne 58% úspešnosti. Pre porovnanie, zvážte Beyoncé, objektívne viac plodného umelca ako Swift: Bola nominovaná na 805 ocenení ako sólový umelec a vyhrala 309 z nich, čo jej dalo 38% úspešnosť. To znamená, že Beyoncé bolo uznané ako medzi čo najlepšie vo výboroch, akadémiách a voličoch výrazne častejšie ako Swift, ale za toto uznanie zaznamenal 20% nižšiu návratnosť. Spoločnosť Swift prevzala domov viac sôch, bez ohľadu na to, ako ste ju rozrezali.

Zrazu sa straty “Jeden dámy” cítia znova surové.

Všetka slanosť stranou, moja poznámka pri skúmaní dvoch ženských umelcov ako Swift a Beyoncé nie je porovnávať ich, ale robiť prípad fanúšikom Swift, že keď ste biela žena s platformou, vynechaná raz za čas, koniec sveta. Kedykoľvek niekto zostane z kategórie ocenenia – alebo práca, propagácia, miesto v tíme, alebo dokonca sekunda v rozhovore – ten priestor je otvorený pre niekoho iného: niekto s menšou štatistickou pravdepodobnosťou vyhrať, ktorí si však zaslúžili strelu. 

SÚVISIACE: Hudobné video “pripravené na to” Taylor Swift je viac škandalózne, než sme si mysleli

Vezmite si napríklad ten hlavný bod vzplanutia pre fanúšikov Swift: chýbajúca nominácia na Video of the Year za “Pozrite sa, čo si urobil ja”. Päť zo šiestich kandidátov v tejto kategórii sú ľudia, vrátane Drake, celkovo 469 nominácií a 99 vyhraných nominácií (21% úspešnosť); Childish Gambino, ktorý má 81 celkových nominácií a 23 výhier (28% úspešnosť); a samozrejme Beyoncé a Jay Z as The Carters – kolektívne, dvojica bola nominovaná na 1 018 ocenení a 409 z nich získala 40% úspešnosť. To znamená, že dvaja individuálni umelci s rozsiahlymi kariérami stále strácajú o 18 percent viac času ako Taylor Swift, jeden jediný človek s kratšou kariérou a, povedzme, oveľa menej zaujímavú hudbu.

Toto všetko sa uvažuje, je v skutočnosti dobré, že Taylor Swift v tomto roku nedostane možnosť vyhrať v najvyšších kategóriách VMA. Je to talentovaná, spojená, medzinárodne známa, veľmi bohatá, štíhla, blondínka, biela žena. Strávila celú svoju kariéru, a bude pravdepodobne pokračovať. Sakra, mohla sa ešte vziať domov tri Moonmeni tento august. V opačnom prípade je pekné vidieť prázdne miesto, kde bolo jej meno, len preto, že to znamená, že môžeme písať v niečom inom.

 

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

+ 78 = 81

map