Teraz viete: Ako sa tvár smajlíka hodí do módy

Vitajte v hre Now You Know, stĺpci Erica Wilsona, ktorý vám pomôže stať sa módnym know-it-all v jednom rýchlom prečítaní. Každý týždeň sa pozrie na skvelý módny vplyv a prečo je to momentálne relevantné. Užite si to!

Možno to bude mať úsmev na tvári. Na svojom prvom mužskom oblečení pre Moschino v Londýne tento týždeň dizajnér Jeremy Scott navštívil tvár smajlíka, podpisový prvok domu počas najkrajších slávnostných období tvorivého výstupu Franca Moschina začiatkom 90. rokov. Módne publikum bolo trochu rozdelené na príchod Scottu do spoločnosti Moschino od chvíle, keď predstavil svoju prvú kolekciu žien ako poctu nezdravému jedlu (kompletné s kabelkami McDonald’s Happy Meal-inspired) a podobne, odvolanie jeho ponuky mužov určite podlieha osobným príchuť.

Scott však urobil domácu úlohu v Moschino, keď priniesol naspäť smajlíkovú tvár, opakujúci sa motív neskorého dizajnéra, ktorý dokonale predstavoval jeho náladový, neúprosný prístup k móde. (Franco Moschino, ktorý zomrel v roku 1994, bol dizajnér známy tým, že hovorí veci ako “nový vzhľad je starý vzhľad opriedený”, alebo “Mám pocit, že budem hovoriť len vážne veci … nie, nie, ja som “Moschino spároval malý žltý symbol šťastia so symbolmi červeného srdca, mieru a anarchie na páse a tiež ich vložil do malých perlových gombíkov na firemnej modrej sako, spôsobom, ktorý je viditeľný len na nositeľ. Scott navrhol žlté večerné šľapky s nápisom smajlíka alebo ich zdvojnásobil v prekrývajúcich sa kruhoch, takže úsmevy vyzerali ako zámky C na logu Chanel.

filip Treacy Smiley Face Hat
Zdvorilosť Foto

Smajlíková tvár, ako rozpoznala Moschino, je silným symbolom, ale jeho použitie nebolo vždy úplne viditeľné v pozitívnom svetle. Spoločnosť Smiley World, ktorá vlastní ochranné známky pre symbol známe ako “Smiley” v niekoľkých krajinách a zhromažďuje licenčné výnosy z miest, ktoré ju používajú, slávne bojovala s predajcami ako Walmart pre komerčné využitie ikony. Podľa firemných webových stránok bola spoločnosť Smiley založená v roku 1971 Franklinom Loufranim ako súčasť francúzskej novinárskej kampane zameranej na osvietenie dobrých správ (pomôcť čitateľom “vidieť jasnú stránku života počas celého dňa”) a odvtedy sa vyvinulo do vystúpení na kávových hrnčekoch a emotikonoch všade.

Samozrejme, takýto jednoduchý symbol predchádza bežným komerčným používaním stovky rokov a šťastné tváre sa objavujú všade z filmových plagátov (pre Lily v roku 1953) na tlačidlá. Harvey R. Ball je najviac uznávaný pri vynájdení symbolu v jeho známej žltej verzii ako tlačidle, ktoré vytvoril pre Štátnu poisťovňu amerického štátu životného poistenia v roku 1963, aby rozveselil zamestnancov počas fúzie, ale rodina Loufraniová bola prvá hľadanie ochrannej známky.

To, či Scott používa symbol v Moschino, spôsobí mrknuté čiary, je otvorenou otázkou, ale zjavne sa nestará o vylepšenie známych značiek (sú tu aj výtvory, ktoré evokujú monogram Coca-Cola a Louis Vuitton vo svojej zbierke) a pokrývajú dedičstvo zakladateľa štítku. Franco Moschino použil tvár smajlíkov, aby tak vyprovokovali, ako aj pobavili. Dva príklady v Moschino: 10 rokov chaosu, ktoré vyšli pri jeho 10. výročí v podnikaní, boli žltý blazer z roku 1992 s úsmevom na chrbte; tričko z roku 1994 ukázalo smajlíky v bielej, čiernej, žltej a červenej farbe s nápisom “Nie na rasizmus”.

Anya Hindmarch Smiley Face Bag
Zdvorilosť Foto

Ďalší dizajnéri používajú v práci svoje smajlíky, vrátane Anya Hindmarch, ktorá nedávno navrhla pytónovú nákupnú tašku vytlačenú slovami “Have a nice day, thank you” a Philip Treacy, ktorý si v roku 2012 vyrobil klobúk, vyzerajú ako obrovská smajlíková tvár ožijú. Marc Jacobs, ako študent Parsons, začal svoju kariéru navrhovať smajlíky svetre tváre v roku 1984. Flash dopredu k dnešnému dňu a uvidíte v jednom z Scottových výtlačkov pre mužov, on kombinoval smajlík tváre s národnými vlajkami, motív, ktorý vyzerá podobne ako Nutella v súčasnosti vystupuje na Smiley.com, ktorá je načasovaná na majstrovstvá sveta.

Šťastné mysle premýšľajú rovnako. :)

Ak chcete získať informácie v reálnom čase, uistite sa, že ste sledovali Erica Wilsona na Twitteru (@EricWilsonSays).

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

23 − = 21

map