Objavil som svoje šedé vlasy – ale nikto iný

V určitom okamihu zostane vlasy šedé. A nepočítajúc legiony mliečnych mladých vecí, ktoré sa práve teraz prenasledujú v tieni, ženy majú tendenciu kandidovať na krytie, keď k tomu dôjde, ako som bol už viac ako dve desaťročia. Udržanie farby vlasov v blízkosti pôvodného tmavohnedého odtieňa mi pomohlo cítiť, že môžem ovládať starnutie.

V posledných niekoľkých rokoch som šiel ku kaderníkom štyri až šesť týždňov na farbu. Žijem dve hodiny severne od New Yorku, a na tomto krku lesa sa moje ošetrenie pohybovala okolo 250 dolárov vrátane rezu, fúkania a špičky. Navyše som ešte potreboval príležitostné spätné koreňové korekcie za ďalších 50 dolárov. V podstate som bol jedlom.

Takže som nebol prekvapený, ako reagovala, keď som povedala, že prestávam farebne. “Označte moje slová, stanete sa neviditeľným,” upozornila, a zamerať sa na moju farbivou hůlku, ako keby vyrazila kúzlo spoločenského vypršania. Mal som však dosť. Miuccia Prada raz povedala, že ženy sa pokúšajú skrotiť sami, keď starnú, ale namiesto toho by sa mali usilovať o to, aby boli divokejšie. Chcel som vstúpiť.

Po kráľovskej dierke “šedej” inšpirácie na Instagram a Pinterest som našla toľko krásy so striebornými vlasmi. Kedysi brunetky, blondínky a červené oči, toto boomerské sesterstvo spočívalo v štandarde “zodpovedajúceho veku” správaniu tým, že odmietlo zakryť šedú, aby zostalo viditeľné a aktuálne. Ich švihanie a optimizmus ma bavilo sľubom radikálne čestných vlasov. To, čo som predpovedal, nebolo, že “vlastniť” moju šedú a “objímať sa” to nebolo úplne na mne. Že by som sa postavil za reakcie všetkých ostatných a ich predpokladané zastarané myšlienky o vlasoch, mládeži a kráse.

SÚVISIACE: Čo ženy napriek Američanom naozaj myslí o ich vlasoch

Keď sa kaderník vyzval, aby som opätovne zvážil opustenie, aj napriek mojim dôvodom (údržba, náklady, chemikálie) povediac: “Mladá tvár sa môže s ničím dostať”, bol som len rozhodnejší. Neodvádzal som sa, ani sa nepokúšal odstrániť nič. Chcel som byť sám. Vyrástla som dlhé, husto tmavé rovné vlasy bez zásahu zvýrazňovania, slabých svetiel, balája alebo iného zosilňovača. Chladný moriak. Teraz vidím atribúty tých neveriacich žien určitého veku, ktoré sa každodenne zameriavajú. Nosím svoju remiňovanú krásu – lesklé strieborné vlasy – s pýchou.

Ronnie Citron Fink Gray Hair
Zdvorilosť Ronnie Citron Fink

Teraz je to vysoké leto a moji susedia Hudson Valley oslavujú odmenu sezóny na našom trhu miestnych poľnohospodárov. V nedeľu sú týždenné spoločenské udalosti. Medzi diskusiami o výhodách jesť squash kvetov a hľadanie pre nepríjemné Chicken of the Woods huby, predmet mojej dlhej striebornej hrivienka vkĺzne dovnútra Cítim sa ako tehotná žena snaží vyhnúť sa petted cudzinci; je to otvorená sezóna pre komentáre o mojich vlasoch.

“Robíte to účelovo?” Známy, ktorý som ešte nezažil. Keď som odpovedala, že som skutočne bola, odložila ma, aby som sa opýtala, čo si o mojom manželovi myslel. Potom mi povedala, prečo nemôže prestať sfarbiť vlasy: Keď je jedna, nemôže si dovoliť urobiť “chybu, keď sa objavila staršia.” Pokračovala tak ďaleko, aby odporučila ďalší odtieň, ktorý by som mohol skúsiť: “Zlato blondínka. Zdá sa, že sa mu to páči. “

V mojom normálne progresívnom meste som si nemohla uveriť, že som počula takéto zastaralé a zjavne sexistické rozhovory o kráse, a tak som odhodil vtipkovú odpoveď o tom, ako máme otvorené manželstvo – a je tiež otvorene šedý.

Neskôr, večer, popíjanie ruže na vonkajšej večierku, videl som svojho manžela v rozhovore s mužským priateľom. Odpočúval som po trávniku, očakával som, že počujem politický nepríjemný pocit a bol som prekvapený, keď som naopak počul: “Ako sa cítite o sivých vlasoch svojej ženy?” Premýšľal som, prečo sa nikto nikdy nespýtal, či sa mi páči moja manželská soľ – a -pôrovacie vlasy – alebo prečo je výraz “slané a pepené vlasy” vyhradený výlučne pre mužov, zatiaľ čo ženy “šedú”, akoby v porážke. A potom som počul, že môj zvyčajne vážny manžel žartuje, že je to ako blondínka. Čo do pekla?

Keď sme s manželkou priateľa a my sme sa rozlúčili s rozhovorom, navrhol, aby “šedla”, ako som mal. “Vyzerá to tak dobre na teba!” Povedala a usmernila ma. “Ale nikdy by som nemala zastaviť sfarbenie. Moje vlasy sú riedky a kučeravé – farbivo na vlasy mu dáva život. “

Podrazenie pod povrchom týchto rozhovorov je nekonečným zdrojom starnutia frustrácie – vrásky, extra libier, prchavé prsia. Ak je farba vlasov pre môjho priateľa potvrdzujúca život, určite ju nemôžem obviňovať za to, že ju chcem. Ale nebolo to to, čo som chcel. Napriek tomu sa mi téma mojich sociálne neprijateľných vlasov riadilo po mestách.

Ďalej to bola banka. Idem do tej istej banky už celé roky a pokladník sa nikdy nepýta na moje ID. Ale po mojej vlasovej moratóriu mi priviedla moju licenciu. Pozrela ma hore a dole, skontrolovala môj oveľa mladší hrnček na fotografii. “Vyzeráš úplne inak,” povedala. “Je zaujímavé vidieť, ako ľudia starnú. Chceli by ste sa dozvedieť o našich ponukách odchodu do dôchodku? “Ešte som nebola ani 60 rokov.

SÚVISIACE S DÁRE: produkty Frizz-Boj, ktoré budú pracovať pre vaše vlasy

A hovorím o práci: Ako vzdialený zamestnanec, každý deň neprídu do kancelárie, takže som ešte nevidel, ako by moje nezdobené vlasy v pracovnom prostredí. Pri nedávnom obednom stretnutí s výkonným pracovníkom, ktorý som ešte chvíľu nevidel, ženám, ktoré som obdivoval za jej intelekt a láskavosť, som bol privítaný osobnou otázkou: “Máte takú mladú tvár, prečo by ste to urobili váš pekný vzhľad? “

Rozprášam môj šedivý mantra, možno trochu príliš rýchlo: “Oh, som unavený z údržby, …” Odvrátil som sa a uvedomil som si, že znehodnocovanie v práci nie je úplne rovnaké ako posudzovanie na trhu poľnohospodárov alebo banky. Namiesto toho, aby som pripravil moju mydlovú krabičku, som zmenil predmet.

Dostal som odkaz, nahlas a jasne, že kvôli mojej práci a vzťahom som potreboval zostať viditeľný – vitálny, atraktívny, sexy – snažiac sa o prijatie a dodržiavanie všeobecne uznávaných krása noriem. Myslím, že som bol bludný, keď som si myslel, že môžem starnúť prirodzene, “ladne”, bez spadnutia. Ak však mám dostatok životných skúseností, aby som šiel na šedú, mám tiež dosť na to, aby som vedel, že nemôžem kontrolovať názory a komentáre ostatných ľudí o mojom vzhľade. Čo môžem kontrolovať, je, či sa rozhodnem brať ich vážne.

Takže, určite som citlivý na úsudok od ostatných, a vyhýbanie sa všetkým týmto komentárom bolo vyčerpávajúce. Ale ja som šedla, a ja ju objímať, či dav prichádza so mnou alebo nie.

Nová kniha Ronnieho Citron-Finka “Pravé korene: Čo ma opúšťa farbivo na vlasy ma naučil o zdraví a kráse” bude vydané ostrovom Press v roku 2019.

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

+ 58 = 64

map